Riječ je o sumnjivom poslu izrade softvera koji je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske Unije u vrijeme dok mu je na čelu bila Gabrijela Žalac dodijelilo tvrtki Ampelos
Što je afera 'softver' u kojoj su pali Žalac i moćni HDZ-ovac?
Sredinom srpnja 2019. godine Telegram je otkrio kako je tadašnja ministrica EU fondova Gabrijela Žalac posao izrade softvera od 13 milijuna kuna dala tvrtki sa samo jednim zaposlenim koja je, uz to, dugo bila u blokadi.
Također su otkrili i kako je softver koji je ministarstvo platilo 13 milijuna kuna zapravo koštao 2,9 milijuna kuna. Tvrtka Ampelos obavila je taj sporni posao.
POGLEDAJTE VIDEO Suprug Gabrijele Žalac prijeti novinarima
Pokretanje videa...
Tih 13 milijuna kuna nije dugo potrajalo. Već idući dan s računa je povučeno 10,8 milijuna kuna - 8,5 milijuna kroz isplatu dobiti i plaćanja poreza na dobit, te 2,3 milijuna kuna kroz pozajmnicu jedinom zaposleniku. Nakon plaćanja poreza u ruke vlasnika i direktora Ampelosa, Marka Jukića, otišlo je 9,2 milijuna kuna.
Čak 85 posto sredstava za softver povučeno je iz EU. Telegram je zbog toga kontaktirao i OLAF, Europski ured za borbu protiv prijevara. Iz OLAF-a su zatražili svu dokumentaciju o ovim navodima.
Žalac je danas uhićena nakon istrage koja je provedena po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO).
Sve afere Gabrijele Žalac
Žalac je iz vlade otišla u srpnju 2019. zbog brojnih afera koje su je pratile tijekom mandata, a u međuvremenu se našla i pod Uskokovom istragom zajedno s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac.
Žalac je s dužnosti ministrice regionalnog razvoja i fondova Europske unije na koju je imenovana 19. listopada 2016. razriješena 19. srpnja 2019. u sklopu rekonstrukcije vlade iz koje su tada izašli i Tomislav Tolušić te Nada Murganić.
No, njezin pad počeo je početkom 2019., kada su joj se zaredale afere - najprije je u ožujku bez važeće vozačke dozvole izazvala prometnu nesreću u kojoj je ozlijeđena desetogodišnja djevojčica, a potom su mediji otkrili aferu “Mercedes".
Luksuzno vozilo Mercedes E klase zagrebačkih registarskih oznaka u vlasništvu tvrtke za najam luksuznih vozila Star rent-a-car šibenskog poduzetnika Josipa Stojanovića Jollyja dulje je vrijeme stajalo u dvorištu njezine kuće u Vinkovcima. Tada je izjavila da je to automobil njenih roditelja i da ne razumije zašto se digla tolika prašina te da će automobil koji bude u njenom vlasništvu prijaviti u imovinsku karticu.
Mediji su potom otkrili da je Žalac vrijedan posao dodijelila tvrtki s jednim zaposlenim, a krajem kolovoza 2020. ponovno se našla pod lupom javnosti zbog uključenosti u aferu elektrane jer je navodno poticala Josipu Rimac da njenom bratu 'sredi' državni ispit.
Uskok je u travnju ove godine treći put proširio istragu protiv Žalac, te bivše državne tajnice i nekadašnje kninske gradonačelnice Josipe Rimac i još šestero osumnjičenika zbog primanja i davanja mita, trgovanja utjecajem i zloporabe položaja i ovlasti.
Donoseći detalje Uskokove istrage mediji su u svibnju ove godine objavili da su Rimac i Žalac "pritiskale" ministre i bankare za državni kredit poduzetniku Milenku Bašiću.
Bivša ministrica i aktualna članica predsjedništva HDZ-a po pisanju medija od kraja kolovoza prošle godine trebala je dobiti mjesto u nekoj državnoj agenciji, ali je njezina politička karijera završena nakon Uskokove istrage.
Mediji su pisali i da je u veljači ove godine otvorila je svoju tvrtku za EU konzalting, a od Vinkovaca dobila potporu za pokretanje posla i ured u Poduzetničkom inkubatoru.