Na pitanje - koju stranu podržavaju u sukobu - ispitani su odgovorili: više od polovine ne podržava ni jednu! Izrael podržava 14 posto, a Palestince 7 posto ispitanih. Više od 20 posto ne zna ili se ne može odlučiti
Što Hrvati misle o ratu Izraela i Hamasa: Dio ispitanika vidi SAD i Rusiju kao glavne krivce
Kako Hrvati doživljavaju sukob Izraela i Palestinaca - donosi istraživanje HRejting. Provedeno je od 17. do 19. listopada, obuhvaćeno je 1.100 ispitanika, a najveća moguća pogreška je +/- 3,54 posto, uz razinu pouzdanosti od 95 posto, piše HRT.
Gotovo polovica ispitanika - njih 47,5 posto rat vidi kao sukob u kojem stradavaju i ginu nevini civili i djeca s obje strane. 13 posto ispitanika smatra da je bilo pitanje vremena kad će se ovakav sukob dogoditi, 12 ,5 posto njih - da je to politička igra većih igrača, a 12, odnosno 6,5 posto ispitanih nije upoznato sa sukobom, odnosno ne zanima ih. Samo 5 posto njih smatra da bi taj sukob mogao utjecati na Europu i cijeli svijet.
Na pitanje Tko je glavni krivac za sukob - 43 posto ispitanika ne zna, odnosno ne može procijeniti. Više od 20 posto ispitanika smatra da je krivac Hamas. SAD kao krivca vidi gotovo 11 posto ispitanih, a Izrael 9,5 posto. Oko 3,5 posto za sukob okrivljuje Rusiju, a Palestince smatra krivima 2 posto ispitanih.
Na pitanje - koju stranu podržavaju u sukobu - ispitani su odgovorili: više od polovine ne podržava ni jednu! Izrael podržava 14 posto, a Palestince 7 posto ispitanih. Više od 20 posto ne zna ili se ne može odlučiti.
Na pitanje - što je rješenje za sukob - 43 posto ispitanih ne zna ili ne može procijeniti, dok 16 posto njih smatra da treba uništiti radikalne islamističke organizacije. 11 posto ispitanih vjeruje da bi rješenje bilo razmjena dijelova teritorija za dvije teritorijalno kompaktne države - Izrael i Palestinu, 9 posto njih misli da je rješenje podjela na dvije države s dosadašnjim granicama uz podjelu Jeruzalema na izraelski i palestinski dio, dok 7 posto da Svetu zemlju treba podijeliti na židovsku i arapsku državu, a Jeruzalem staviti pod međunarodnu upravu.