Analitičar Davor Štern poručuje da je došlo vrijeme da "država napravi razliku između poslovanja za male distributere i da se uvede i vodi računa da mali trebaju na neki način imati olakšice u odnosu na velike".
Štern: Država može određivati uvjete poslovanja na tržištu, tko se ne slaže može zatvoriti i otići
Novom uredbom Vlade eurosuper od ponoći stoji 1,33 eura, a eurodizel 1,47, a u odnosu na jučerašnji dan cijene su korigirali i na Petrolovim pumpama, potvrdio je za HTV član uprave Vladimir Kuzmić.
- Cijene su od ponoći na Petrolovim i Croduxovim benzinskim crpkama 1.33 eura po litri za benzin i 1.47 eura po litri za dizel. Cijene su usklađene s odredbama uredbe o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata - rekao je u emisiji U mreži Prvog.
Na pitanje zašto su 1. siječnja podigli cijene rekao je da je to bilo zato što su "maloprodajne cijene korigirali za iznos trošarine jer je vlada 29. prosinca donijela uredbu o visini trošarina na energente i električnu energiju, koja je stupila na snagu 1. siječnja, kojom su trošarine vraćene na iznose koji su bili prije regulacije".
- Od samog početka, od listopada 2021., kada je Vlada prvi put intervenirala, jer svjedočimo utjecaju koji ima COVID i kriza u Ukrajini na cijene goriva, Vlada vodi jednu konzistentnu politiku zaštite građana i gospodarstva. Svi moramo shvatiti da smo dio jedinstvenog sustava kojem je konačni cilj da budu servis građanima i gospodarstvu. Pojedina iskakanja, na koja netko eventualno ima pravo, nisu dugoročna isplativa jer moraju voditi brigu o zadovoljstvu kupaca, a to su građani - poručio je predsjednik uprave Agencije za ugljikovodike Marijan Krpan. Dodao je kako je situacija s Petrolom nepotrebno nastala.
- Jedan odlazak je pompozno najavljen, ali ne radi se o velikom potrošaču, rekao je. Naša najava u srijedu je bila vapaj, odraz našeg nezadovoljstva uvjetima u kojima poslujemo na tržištu naftnih derivata od listopada 2021., gdje smo neprekidno izloženi regulaciji cijena naftnih derivata u različitim oblicima - rekao je Kuzmić.
Mali distributeri pak od Ustavnog suda požurnicom traže da što prije razmotri zahtjev za ustavnost uredbi o maloprodajnim cijenama goriva, a Armando Miljavac, šef udruge, kaže da nemaju odgovora i da posluju po uvjetima koji nisu zadovoljavajući.
- Imamo i problem diskriminacije. Mi smo maltene na marginama svih ekonomskih događanja, imamo pravo raditi s gubitkom 14 mjeseci, nitko ne vodi računa o nama kao dijelu poduzetništva koji smo godinama stvarali svoje firme, uložili sav svoj kapital i život - rekao je.
Energetski konzultant Davor Štern dodaje kako država ima pravo određivati uvjete poslovanja na svom tržištu, a kompanije koje se s time ne slažu mogu zatvoriti tvrtke ili otići s tržišta.
- Istovremeno otvara se pitanje koje je najvažnije - smije li se i može li se izjednačavati položaj malih distributera s velikim igračima na tržištu. Troškovi nabave sirovine za male su uvijek više. Kupuju iz 3 ili 4 ruke, a imaju iste troškove kao i veliki - rekao je Štern i dodao da je došlo vrijeme da "država napravi razliku između poslovanja za male distributere i da se uvede i vodi računa da mali distributeri trebaju na neki način imati olakšice u odnosu na velike".
POGLEDAJTE JESU LI HRVATI PROMIJENILI KUNE U EURE