Slovenija mora pripremiti mehanizam za isplatu odšteta i uloga starim štedišama izvan Slovenije, kao što su učinili za svoje građane. Za to imaju rok od godine dana
Štediše Ljubljanske banke će čekati novac još sedam godina
Slovenija u tzv. sukcesijskom fondu ima 80 milijuna eura, a glavnica dugova Ljubljanske banke u Hrvatskoj i BiH s 1991. godinom iznosi 250 milijuna. Zajedno s kamatama iznos je 500 milijuna eura. Slovenija sada mora pripremiti mehanizam za isplatu odšteta i uloga starim štedišama izvan Slovenije, kao što su učinili za svoje građane, odlučio je sud u Strasbourgu.
Godinu dana treba za pripremu mehanizma za isplatu
Mehanizam moraju predstaviti tajništvu Vijeća Europe koje će nadzirati izvršenje presude, a to će trajati najmanje godinu dana. Tek nakon toga uslijedilo bi prihvaćanje odgovarajućeg zakona o isplati u slovenskom parlamentu, a šest do sedam godina realan je rok u kojemu bi onda štediše mogli biti u cijelosti namireni, piše Delo.
Prvo isplata onima koji potražuju do 500 eura, ostali na rate
Ako primjene model kao i na svoje građane, prvo će isplatiti štediše s potraživanjima do 500 eura. Ostali će biti isplaćeni u deset obroka, odnosno pet godina.
Slovenski mediji naglašavaju kako će presuda opteretiti proračun, a vlada ne želi govoriti o konkretnim brojkama dok ne vide presudu. Ni ne znaju kolike će biti kamate na depozite koji su u Ljubljanskoj banci više od 20 godina.
Slovenski dužnosnici i dalje vjeruju kako je problem Ljubljanske banke i dalje sukcesijsko pitanje u kojem su oni više nego korektni. Dnevnik piše kako je ovime otvorena Pandorina kutija.