Najveći izazov bio je, po riječima župana, dovesti u red prometnice koje su bile zakrčene palim drvećem i elektroenergetsku mrežu čijim oštećenjem je bez struje prvotno ostalo 27.000 kućanstva
Stanje u Vukovarsko-srijemskoj nakon nevremena se stabilizira, bez struje oko 500 kućanstava
Stanje na nevremenom pogođenom području Vukovarsko-srijemske županije se stabilizira, a bez struje još je oko 500-tinjak kućanstava, rečeno je u utorak u kampu Civilne zaštite u Andrijaševcima kod Vinkovaca.
- Nadamo se da neće biti više onakvog nevremena. Situacija se polagano stabilizira, a procjena je da je oštećeno između 10.000 i 15.000 objekata- rekao je na konferenciji za novinare vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić.
Najveći izazov bio je po njegovim riječima dovesti u red prometnice koje su bile zakrčene palim drvećem i elektroenergetsku mrežu čijim oštećenjem je bez struje prvotno ostalo 27.000 kućanstva.
- Jednostavno brže nije moglo ići. Pao je jedan cijeli dalekovod i niz vodova niskonaponske mreže- rekao je Dekanić, upozorivši kako je nevrijeme pokazalo da je dio mreže u lošem stanju te će se morati ići u obnovu, što će iziskivati dodatna ulaganja.
Na terenu su, napomenuo je Dekanić HEP-ove ekipe iz cijele Hrvatske.
- Ljudi koji rade na otklanjanju kvarova kažu da sustav opskrbe električnom energijom nije toliko bio narušen ni tijekom Domovinskog rata- kazao je.
Ozlijeđeno deset osoba uslijed padova s krovova, jedna osoba preminula
Građane koji sami popravljaju oštećene objekte pozvao je da paze na vlastitu sigurnost. Dosad je, naveo je ozlijeđeno deset osoba, uglavnom uslijed padova s krovova, od kojih dvije teže dok je jedna osoba preminula.
Naveo je i kako su danas stigla tri kontejnera za stanovanje od kojih su dva u Andrijaševcima i jedan u Županji.
- Vlada je najavila intervencijske mjere u vidu 11 milijuna eura pomoći. Naravno, to je samo početak jer mi se sami s ovim problemom ne možemo nositi- kazao je Dekanić.
Ministar obrane Mario Banožić zahvalio je svima koji su se uključili u pomoć stradalom području, rekavši kako je na području devet vukovarsko-srijemskih općina i dva grada trenutačno angažirano 200 pripadnika Hrvatske vojske i 500 pripadnika ostalih žurnih službi.
- Što se tiče vojske mi ćemo i dalje raditi na osiguranju prometne infrastrukture koja treba osigurati pristup HEP-u i ostalim službama kako bi se osigurali uvjeti za život- poručio je Banožić.
Po riječima pročelnika Područnog ureda Civilne zaštite Osijek Zvonka Grgeca, trenutno se posljedice olujnog nevremena saniraju na području četiri slavonske županije od kojih su najveći problemi u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
- Na terenu je nagažirano oko 700 pripadnika Civilne zaštite, javnih poduzeća poput HEP-a i Hrvatskih šuma i lokalnih komunalnih poduzeća- naveo je Grgec.
Lokalizirana svinjska kuga, utvrđene cijene obeštećenja
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Mladen Pavić govorio je o stanju s afričkom svinjskom kugom koja je pogodila područje općina Drenovaca i Gunje, Bolest je po njegovim riječima lokalizirana te nije zabilježeno širenje na druga područja.
- S današnjim danom bolest se pojavila u 182 dvorišta od kojih je najveći dio na drenovačkom području. U ovom trenutku kontroliramo situaciju. Eutanazirano je 4900 svinja do sada, a sinoć smo izašli i s cijenama obeštećenja- kazao je.
Za odojke će se plaćati obeštećenje u iznosu od 85 eura, tovne svinje dva eura po kilogramu, nazimice 550 eura i suprasne nazimice, krmače i nerastove 650 eura. Cijene su, rekao je, usklađene sa Središnjim savezom uzgajivača svinja i one su tržišne.
Rekao i da na terenu nije eutanizirana ni jedna zdrava svinja te je od petka omogućena i prekategorizacija objekata pa svinje koje budu zdrave iz takvih uzgoja neće biti eutanizirane.