Naplata po potrošnji kućanstva je diskriminacija. Najviše će stradati velike obitelji te stanovnici Dalmacije koji koriste samo struju jer plina nemaju
SSSH: Poskupljenje struje je nezakonita odluka Vlade
Savez samostalnih sindikata Hrvatske i Udruga za zaštitu potrošača optužili su Vladu da je najavljenu odluku o poskupljenju struje donijela nezakonito jer se nije konzultirala s potrošačima, odnosno Nacionalnim vijećem za zaštitu potrošača. Diskriminacijom smatraju kategorizaciju naplate po potrošnji kućanstva. Po toj regulativi najviše će stradati obitelji s više članova te primjerice stanovnici Dalmacije koji su prisiljeni za sve koristiti struju jer plina nemaju. Kao primjer nepravde naveli su i mirovinu Ankice Tuđman od 22.800 kuna mjesečno. No kako ona živi sama za nju struja najvjerojatnije neće poskupjeti. HEP-u poručuju da se ne razbacuju s novcem i u isto vrijeme kukaju kako novca nemaju dovoljno. Sponzorstva sportskih događanja su, kažu, nepotrebna jer HEP ima monopol u Hrvatskoj. Realnu potrebu za takvim reklamiranjem imaju tvrtke okružene konkurencijom. Naglasili su svjesnost potrebe za rastom cijena energenata, no smatraju da nije ničiji problem, osim HEP-ov, činjenica da struja nije poskupjela tri godine. Predlažu da svakih 6 mjeseci podignu cijene za nekoliko postotaka kako bi građani preživjeli poskupljenje.
- Životni standard građana je sve ugroženiji. Večina kućanstava spada u najskuplju kategoriju naplate. Doći će doslovce do problema u preživljavanju - naglasila je Vesna Brčić Stipčević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača. Predsjednica SSSH-a je dodala da nije toliki problem u cijenana, nego u plaćama kojima građani ne mogu pratiti taj rast.
- Zbog proizvoljne volje nekoga ovisi toliki broj građana - kazala je Knežević aludirajući na premijera. Spomenula je i divljanje cijena goriva te Inu koja je u prva tri mjeseca ove godine imala dobit od 596 milijuna kuna, odnosno tri puta veću nego lani. Četvrtina nafte na našem tržištu je domaća, no Ina je građanima naplaćuje po cijeni barela u svijetu. Pozvali su i Vladu da cijenu goriva snizi, osim plivajućim trošarinama i naplatom PDV-a na nabavnu cijenu, a ne kao sad na ukupni iznos zajedno s trošarinama, koje opet u konačnici idu u državnu blagajnu.