Sutkinja Gatti Santana oštro je prozvala Srbiju zbog nepostupanja u slučaju Jojić i Radeta. Istaknula je da je riječ o "jednom od najgorih primjera nesuradnje s Haagom"
Srpska ministrica i Vučićeva drugarica napala Hrvatsku u UN-u. Spominjala i Tuđmana
Žustra rasprava odvila se pred Vijećem sigurnosti UN-a nakon što su predsjednica i tužitelj Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove, Graciela Gatti Santana i Serge Brammertz, podnijeli svoje polugodišnje izvješće. Mehanizam je osnovan kako bi dovršio rad sudova za Ruandu i bivšu Jugoslaviju.
Sutkinja Gatti Santana oštro je prozvala Srbiju zbog nepostupanja u slučaju Jojić i Radeta. Istaknula je da je riječ o "jednom od najgorih primjera nesuradnje s Haagom". Srbija i dalje odbija uhititi dvoje optuženih za zastrašivanje svjedoka u suđenju Vojislavu Šešelju, piše HRT.
Tužitelj Brammertz najavio je mogućnost prebacivanja slučaja protiv Šešelja pred srpsko pravosuđe u bliskoj budućnosti, ali i otkrio da njegov ured u 2024. već obrađuje preko 400 zahtjeva za pomoć nacionalnim sudovima koji su preuzeli postupke za zločine počinjene u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji. Istaknuo je i da neke države i dalje provode politiku pružanja utočišta osumnjičenima za ratne zločine kako bi izbjegli kazneni progon.
Dok većina članica Vijeća sigurnosti podržava rad Mehanizma, Rusija koja je tradicionalni saveznik Srbije, optužila ga je za pristranost i tražila njegovo zatvaranje. Srpska ministrica pravosuđa Maja Popović nije propustila priliku da 'udari' po Hrvatskoj i BiH. Upitala je kako se u Hrvatskoj za ratne zločine sudi samo Srbima, a ne kažnjavaju se oni koji su počinili zločine nad Srbima, te da je situacija slična i u BiH.
Popović je posebno prozvala Hrvatsku zbog imenovanja zračne luke po Franji Tuđmanu, dok je istaknula da su odgovorni za zločine, poput Nasera Orića i Ante Gotovine, ostali slobodni zahvaljujući odlukom Tribunala.
Popović je 1989. godine upisala Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, a diplomirala je sa 21 godinom. Još od studentskih dana prijateljica je aktualnog predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Nakon položenog pravosudnog ispita, završila je master studij na Pravnom fakultetu u Novom Sadu.
- Srbija se očito tek treba suočiti s vlastitom prošlošću i shvatiti razliku između Franje Tuđmana, koji je branio svoju zemlju od agresora, i gospodina Miloševića i njegovih sljedbenika, od kojih su neki i danas na vlasti u Beogradu, koji su odgovorni za agresiju. Veličanje ratnih zločina i negiranje počinjenih zločina, pa tako i genocida u Srebrenici, neprihvatljivi su. Oni povećavaju patnju žrtava, koče pomirenje i destabiliziraju regiju - kazao je u obraćanju Vijeću sigurnosti ispred Hrvatske veleposlanik pri UN-u, Ivan Šimonović.
Naglasio je da je riječ o sramotnoj praksi, a uputio je i oštru kritiku Rusiji zbog podrške Srbiji te naglasio da je srpska agresija na Hrvatsku, BiH i Kosovo bila sam okvir za sve zločine počinjene u regiji 1990-ih, piše HRT.