Novim sankcijama se dovodi u pitanje i cijena na njihovom tržištu, kao i odabir alternativnih pravaca za opskrbu
Srbija ostaje bez ruske nafte? Novim sankcijama prekida se opskrba putem JANAF-a
Novi paket sankcija koji je Europska unija pripremila protiv Rusije neće zaobići ni Srbiju zbog beogradskog stava prema Moskvi, javlja Blic.
To znači da od 1. studenoga Srbija se neće moći opskrbljivati naftom preko Jadranskog naftovoda, a time se dovodi u pitanje i cijena na njihovom tržištu, kao i odabir alternativnih pravaca za opskrbu.
- Srbija ne uvodi sankcije Rusiji, stoga ne bi trebala profitirati od sankcija. Ostale države članice (EU) su se složile s ovim stavom - rekao je jedan diplomatski izvor koji je bio uključen u razgovore o novom paketu sankcije, prenosi Radio Slobodna Europa.
Podsjetimo, u prvom nacrtu prijedloga o ovom paketu sankcija, dio Balkana je bio izuzet od ograničenja koje se odnosi na uvoz ruske sirove nafte.
Naime, u tom prijedlogu je bilo navedeno kako je potrebno predvidjeti sankcije za te zemlje kako bi se zaštitila energetska sigurnost regije.
Inicijalno se trebao omogućiti tranzit ruske sirove nafte preko Hrvatske, pod uvjetom da takav tranzit ostane u granicama prosječnih nivoa kao i prethodnih godina.
Nakon rasprave na razini EU, dio teksta o tome je uklonjen zbog neusuglašavanja Srbije sa sankcijama EU protiv Rusije, koje su odgovor na rusku agresiju protiv Ukrajine, javlja Radio Slobodna Europa.
To znači da Srbija od 1. studenoga neće moći osigurati opskrbu ruskom naftom preko Jadranskog naftovoda (JANAF) ili bilo koje druge luke i morskog puta.
Sva sirova nafta koju Srbija uvozi dolazi tankerima do Omišlja na Krku i od tamo se preko JANAF-a transportira u Srbiju.
Putem Dunava ide do Novog Sada, a potom se prerađuje u Pančevu.
Do prije nekoliko mjeseci, Srbija je gotovo dvije trećine nafte dobivala iz Iraka, iz Kazahstana 10 posto te Norveške 1 posto. Dok je iz Rusije tankerima stizalo oko 15 posto potreba.