Članovi saborskog Odbora za ratne veterane nezadovoljni su radom DORH-a na predmetima ratnog zločina. Izvješće glavnog državnog odvjetnika Dražena Jelenića primili su na znanje.
Specijalizirani timovi DORH-a trebali bi se baviti zločinima
Glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić podnio je izvješća o radu DORH-a saborskom Odboru za ratne veterane, a članove je odbora najviše zanimao rad državnog odvjetništva na ratnim zločinima. Odbor je izvještaj primio je na znanje.
- Zaključkom smo predložili Ministarstvu pravosuđa izmjene Zakona o radu državnih odvjetništava kako bi osnovalo specijalizirana odvjetništva za progon ratnih zločinaca na teritoriju gdje su zločini počinjeni - rekao je predsjednik odbora Josip Đakić (HDZ).
Kazao je i kako je iz rasprave jasno da postoji još puno prostora za procesuiranje onih koji su počinili ratne zločine, ali da nema dovoljno alata i specijaliziranih timova, čije formiranje se traži od resornog ministarstva. Đakić nije zadovoljan radom na predmetima ratnog zločina.
- Pod opći oprost podvlače se kaznena djela koja su jasno definirana kao ratni zločin ili genocid, na vukovarskom području, u Škabrnji, Četekovcu, Voćinu i drugim stratištima diljem Hrvatske. Tražili smo da se još jednom preispita može li opći oprost biti primijenjen na djela za koja postoje evidentirana, potpisana svjedočanstva i putem svjedoka koji su napisali knjige - naveo je.
Glavni državni odvjetnik Jelenić naveo je da se o primjeni Zakona o oprostu govori o vremenima od prije skoro deset godina. Raspravu na sjednici ocijenio je konstruktivnom. Osvrnuo se i na pitanje ratnih zločine te napomenuo da je time Državno odvjetništvo bavi 27 godina.
- Sigurno će se time s jednakom ustrajnošću i predanošću nastaviti baviti i ubuduće - poručio je Jelenić.
Izvješćem DORH-a nije bio zadovoljan ni Milijan Brkić (HDZ).
- Nitko u državi ne može biti zadovoljan s razinom rješavanja pitanja ratnih zločina. Kao država moramo svi sklopiti glave i vidjeti koji je to organizacijski oblik, koji su to alati i instrumenti da se napokon ta rana zatvori, da žrtve i obitelji žrtava, ali i progonitelji budu tamo gdje im je mjesto - rekao je.
Protiv izvještaja glavnog državnog odvjetnika glasao je Miro Bulj (Most) i to zbog nečinjenja DORH-a po pitanju ratnih zločina za vrijeme velikosrpske agresije.
- Uvijek slušamo istu priču, fali financija, ustroj, preustroj, nova tijela koja će istraživati ratne zločine, a u biti se ništa ne poduzima i očito će i dalje ratni zločinci slobodno šetati i po Vukovaru i po Škabrnji i ostalim dijelovima Hrvatske. Ne želim glasovati o bilo kakvom zaključku koji se ponavlja, a ratni zločinci i dalje šetaju kraj svojih žrtava - poručio je Bulj.
Navodi da su za to odgovorne sve Vlade.
- Apsolutno sve politike koje su krivo usmjeravane, jer se DORH više posvećivao uhićivanju, lociranju i transferiranju hrvatskih generala kako bi ih poslali u Haag, nego s rješavanjem ratnih zločina za vrijeme velikosrpske agresije koji do danas traju nažalost i dok se ne riješe ta nepravda je sve veća i veća - zaključio je Mostovac.