Lokalno stanovništvo na Cresu izrazito je privrženo bjeloglavim supovima i kad god nam je potrebna neka pomoć možemo računati na njih, rekao nam je stručnjak
Spašavanje bjeloglavog supa na Cresu: 'Ove godine se izlegao, nije još dobro izvježbao letenje'
Prijatelj iz oporavilišta me kontaktirao i rekao da im treba pomoć u spašavanju mladog bjeloglavog supa. Odmah sam aktivirao gliser i zaputili smo se na stijene, ispričao nam je stanovnik Cresa Gianni koji je u srijedu po prvi put sudjelovao u akciji spašavanja bjeloglavog supa.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Tomislav Anić, stručni suradnik iz javne ustanove 'Priroda', otkriva nam da pomoć lokalaca pri spašavanju ove zaštićene ptice uopće nije rijetkost.
- Lokalno stanovništvo na Cresu izrazito je privrženo bjeloglavim supovima i kad god nam je potrebna neka pomoć možemo računati na njih.
Naime, mladog supa je u srijedu na stijenama ispod Brseča u Istri uočio je gospodin Marin iz Svete Jelene. Primijetio je da se nalazi nisko na stijenama te kontaktirao Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove 'Beli'. Oni su potom kontaktirali Giannija koji je odmah aktivirao svoj gliser.
Ptica je spašena u roku sat vremena od dojave i dovedena u oporavilište gdje joj sada slijedi oporavak.
- Radi se o bjeloglavom supu koji se ove godine izlegao. To što je ptica pronađena na stijenama blizu mora ukazuje na to da ptica nije uspjela odraditi te svoje prve letove kako treba. Možda je čak i odradila nekoliko letova kako treba, ali ovaj nije uspjela. Razlog tome je neiskusnost, oni još uvijek uče letjeti - otkrio nam je Anić.
Gianniju je drago da je mogao pomoći, a iskustvo će dugo pamtiti.
- Ovo mi je prvi put da sam sudjelovao u akciji spašavanja. Drage volje sam pomogao, ptice su predivne i igraju bitnu ulogu u ekosustavu. Svakako bi ponovio to iskustvo - ispričao nam je Gianni.
Ptica je u oporavilištu podvrgnuta svim pretragama koje su potrebne, a sutra će joj se izvaditi krv. Djelatnici to rade sa svakom pticom koju spase.
- Vidjeli smo da ptica nema nikakve vidljive ozljede. Pitanje je koliko je bila uz more i koliko je dehidrirana, međutim u jako je dobrom stanju, što vjerojatno znači da smo ju spasili netom nakon pada. U oporavilištu je pod stalnim nadzorom i kada bude pravo vrijeme bit će puštena u prirodu - rekao je Anić.
U oporavilištu, kaže, supovi jedu stare ovce koje kupuju od creskih pastira.
- Nije im loše ovdje, ali naravno da im je uvijek bolje kada su van kaveza. Zadržavamo ih samo onoliko koliko je potrebno da dođu u neko zdravo stanje.
Bjeloglavi supovi su najveće hrvatske ptice, a iako je vrsta zaštićena, kontinuirano vodi borbu za opstanak. U Hrvatskoj ih se može pronaći jedino na području Kvarnera, a najviše ih se smjestilo na otoku Cresu zbog brojnih netaknutih područja gdje mogu pronaći svoj mir, navode na stranici oporavilišta.
Stanovnici Cresa apeliraju na ljude da obavezno kontaktiraju oporavilište kada uoče pticu u opasnosti.