Problem za Ukrajince je da ove brojke nisu usporile rusko napredovanje. Krajem 2023. Moskva je pokrenula novu ofenzivu u Donjecku, a sada nezaustavljivo napreduju i u regiji Kursk.
Šokantna brojka: Prosječni životni vijek ruskog vojnika u Ukrajini je tek mjesec dana...
Rusi nemilosrdno napadaju po svih 1.300 kilometara bojišnice. Analitičar Artur Rehi izračunao je da je prosječni životni vijek
ruskog unovačenog vojnika između dva tjedna i mjesec dana od potpisivanja ugovora piše Forbes.
U rujnu i listopadu Rusija je dnevno imala 1500 ranjenih i ubijenih vojnika. Za usporedbu tijekom Drugog svjetskog rata, Sovjeti su dnevno gubili 18 335 ljudi.
Amerikanci i Ukrajinci rekli su da je od početka invazije 2022. Rusija izgubila između 600 i 730 tisuća vojnika (ranjeni i ubijeni).
Tu brojku je teško potvrditi jer Rusi skrivaju svoje gubitke.
Problem za Ukrajince je da ove brojke nisu usporile rusko napredovanje. Krajem 2023. Moskva je pokrenula novu ofenzivu u Donjecku.
U veljači su osvojili Avdiivku, a tijekom ljeta su natjerali Ukrajince na povlačenje do Pokrovska koji se nalazi 40 km zapadno.
Ruska vojska ove je jeseni napravila veliki manevar kod Vuhledara i natjerala Ukrajince na povlačenje. General bojnik Dmitro Marčenko rekao je da je stanje toliko loše da se bojišnica na istoku urušila.
Ukrajinci imaju velikih problema i u regiji Kursk u koju su upali ovog ljeta kako bi rasteretili bojište u Donjecku.
Rusija je nedavno započela ofenzivu s 50 000 svojih i 12 000 sjevernokorejskih vojnika kako bi što prije izbacila ukrajinske brigade sa svog teritorija.
Zapad i Ukrajinci uvjereni su da Moskva neće vječno slati ljudske navale na ukrajinska uporišta. Ratna potrošnja je sada više od šest posto BDP-a. To je duplo više od udjela BDP-a kojeg SAD troši na svoju vojsku.
Ta potrošnja je izazvala inflaciju od osam posto. Ruska centralna banka povisila je ključne kamatne stope na 21 posto, a investicije u industriju su pale.
Predsjednik ruskog sindikata industrijalista i poduzetnika Aleksandar Šokin rekao je da rat u Ukrajini utječe na rusku industriju.
- Specijalna operacija u Ukrajini izaziva promjene u kretanjima ljudi, a taj problem ne može se brzo riješiti - rekao je Šokin.
Stanje ni u Ukrajini nije dobro. Kijev za razliku od Moskve ima puno manje stanovnika i manju industriju.
Oko 100 000 ukrajinskih vojnika je do sada poginulo, a 400 000 ih je ranjeno. Za razliku od Rusije, Ukrajina ima puno manji 'ljudski bazen' iz kojeg može mobilizirati nove trupe.
U zadnje vrijeme, Kijev ima sve više problema s mobilizacijom. Tako su se pojavili snimci na kojima policija hvata dezertere i tjera ih na frontu. U prvoj godini invazije Ukrajinci su imali 9000 dezertera. Godinu kasnije 22.000, a ove godine više od 30.000.
Kazne za dezertiranje su od pet do 12 godina zatvora. U Ukrajini je na snazi zakon koji zabranjuje mobiliziranje muškaraca mlađih od 25 godina kako bi se očuvala demografska slika.
Situacija s ljudstvom je toliko loša da je Bijela Kuća 27. studenog predložila Zelenskom da mobilizira 18-godišnjake. Važno je naglasiti da polako pada i broj Ukrajinaca koji podržavaju borbu do kraja.
Prema zadnjoj anketi koju je objavila američka analitička tvrtka Gallup, oko 52 posto Ukrajinaca želi što brže pregovore s Moskvom o okončanju rata. Njih 38 posto misli da bi se Ukrajina trebala boriti dok ne izbaci Ruse s okupiranih područja.
Za usporedbu, krajem 2022. čak 73 posto Ukrajinaca je željelo borbu do konačne pobjede.