Dvije prijateljice snimile su golemo jato čvoraka iznad ceste koja spaja Vukovar i Ilok. Ornitolozi kažu da se ptice udružuju u ovakve kolonije iz obrambenih razloga
Snimile jato čvoraka kod Iloka: "Mislile smo da je crni oblak"
Jutro je bilo
oblačno i maglovito. Baš smo razgovarale o Noći vještica pa nam je jato izgledalo još strašnije. Prisjetile smo se i
Hitchcockova horor filma ‘Ptice’
, koji smo zajedno gledale, govori nam
Gorana
.
S prijateljicom Andreom
u subotu oko 7.30 sati vozila se
iz Vukovara prema Iloku. Kraj Mohova
su ugledale očaravajuće, ali pomalo i zastrašujuće jato ptica. Isprva su iz daljine vidjele samo tamnu nakupinu.
Pokretanje videa...
- Mislila sam da su oblaci. Ali počelo se micati. Prijateljica me je pitala hoće li taj oblak doći do nas. Kao da ih je prizvala, poletjele su u našem smjeru. Strašno smo se uplašile kad su bile točno iznad auta - govori Gorana. Dodaje kako su ptice bile crne, ali manje od vrana.
Ornitolog Krešimir Mikulić
zaključuje kako je najvjerojatnije riječ o čvorcima. U Hrvatskoj oni lete u jatima od po nekoliko tisuća ili desetaka tisuća ptica.
- U Italiji i sjevernoj Americi zajedno ponekad leti i milijun čvoraka
- govori nam Mikulić. Dodaje kako se ptice udružuju u kolonije iz obrambenih razloga.
- Funkcija jata je da se smanji vjerojatnost da će neka od ptica biti ulovljena. Na primjer, dok su u jatima, sivom sokolu jako se teško fokusirati samo na jednu pticu - objašnjava ornitolog.
Stručnjaci već godinama istražuju kako ptice uspijevaju letjeti tako sinkronizirano
.
- Zadnja istraživanja pokazala su da zapravo svaka od tih ptica gleda svoje susjede i oponaša njihov let. Riječ je o prvih nekoliko susjeda - kaže Mikulić.
Ipak, nejasno ostaje kako te ptice odabiru vođu puta.
- Čvorci se zapravo okupljaju, jer preko dana obilaze hranilišta poput oranica i polja, a noću dolaze u gradove, na mjesta sigurnija za odmaranje - govori nam ornitolog te nastavlja kako u kolonijama lete i galebovi klaukavci, riječni galebovi te poljski i španjolski vrapci. Oni se zajedno i gnijezde. Za razliku od njih, sjenice i zebe gnijezde se solitarno, ali se u jata spajaju zimi kako bi se obranili.