Oluja Ciaran koja stiže nakon oluje Babet prije dva tjedna, pogonjena je snažnom mlaznom strujom s Atlantika. Donijela je velike kiše i snažne vjetrove koji su već uzrokovali poplavu u Sjevernoj Irskoj
Oluja pogodila Europu! Jedan mrtav u Francuskoj, u Bretanji rekli ljudima da ostanu doma
Oluja Ciaran u četvrtak je pogodila sjever Europe snažnim vjetrovima i kišom, odnijevši jedan život u Francuskoj i zaustavivši promet zračnih luka, željeznica i trajekata.
Palo stablo ubilo je vozača kamiona sjeveroistočno od Pariza, a 1,2 milijuna kućanstava u Francuskoj ostalo je bez struje.
Vlasti u Finistereu u Bretanji pozvale su ljude da ostanu kod kuće kako bi izbjegli vjetrove koji dosežu brzinu do 207 kilometara na sat. Valovi u sjeverozapadnoj francuskoj pokrajini narasli su na do 20 metara, prenosi Reuters.
- Ponavljam: ostanite kod kuće- objavio je lokalni prefekt Alain Espinasse.
Oluja Ciaran koja stiže nakon oluje Babet prije dva tjedna, pogonjena je snažnom mlaznom strujom s Atlantika. Donijela je velike kiše i snažne vjetrove koji su već uzrokovali poplavu u Sjevernoj Irskoj.
U Velikoj Britaniji najpogođeniji su Kanalski otoci. BBC prenosi kako su na otoku Guernseyu uništeni prozori i krovovi na kućama, zbog čega su obitelji potražile sklonište u hotelima.
Pogođen je i obližnji jug Engleske. Zatvoren je velik broj škola, a hitne službe upozoravaju stanovnike da izbjegavaju obalu.
Nizozemska aviokompanija KLM objavila je pak da je otkazala nekoliko desetaka letova s amsterdamske zračne luke Schiphol.
Podsjetimo, DHMZ je za Hrvatsku u utorak, 31.10, izdao priopćenje o visokim vodostajima zbog obilnih oborina.
Promjenljivo i nestabilno vrijeme u Hrvatskoj i okolici potrajat će barem do kraja ovoga tjedna te će uzrokovati povišene do ekstremne vodostaje na Kupi, Savi i Dravi. Vremenske uvjete idućih dana diktirat će prostrano ciklonalno polje s nekoliko dubokih centara u blizini britanskog otočja. Na prednjoj strani spomenute ciklone nad naše će krajeve i dalje stizati nestabilan zrak, povremeno i znatnija količina vlage u obliku frontalnih sustava. Brzi prolasci termobaričkih dolina u visinskoj mlaznoj struji inicirat će povremeno jače konvektivne razvoje, stoji u priopćenju.
Nakon utorka, još jedan izraženiji prodor stiže prvo u petak, zatim i nedjelju.
Naime, velike količine oborina na uzvodnim dijelovima sliva naših velikih rijeka, naročito Save i Drave, uzrokuju vodne valove koji propagiraju nizvodno te zajedno s doprinosom lokalne oborine uzrokuju značajne poraste vodostaja. Na slivu Kupe otjecanje je posljedica lokalne oborine i trenutno su prisutni ekstremi u gornjem toku rijeke.
Prema prognozi od 31.10., nastavak tjedna donosi nove oborine u Hrvatskoj i uzvodno u Sloveniji i Austriji. Krajem tjedna slijedi novi porast vodostaja s mogućim ekstremima.