U povodu tjedna medijacije koji se održava u mjesecu listopadu, ali i u vrijeme kada ovrhe i blokade ponovo postaju aktualne, razmislimo da uvijek sporove pokušamo riješiti mirnim putem
Smatrate da ste uslugom prevareni i želite na sud? Pokušate riješiti spor mirenjem
Svatko od nas želi svoje eventualne poteškoće s pružateljima financijskih sluga riješiti što bezbolnije, uz što manje troškova i izgubljenog vremena.
Nitko ne voli sudske postupke kao krajnju mjeru u slučaju prijepora i sumnje da nam je financijska institucija povrijedila neka prava.
Prije pokretanja sudskih postupaka postoji mogućnost mirnog rješavanja spora, koji podrazumijeva dobrovoljnost stranaka, a koji u Hrvatskoj još nije dovoljno prepoznat i nedovoljno se koristi.
Mirenje je dobrovoljno, ali treba pokrenuti inicijativu
Zakonom o mirenju definirana je i uvedena mogućnost rješavanja sporova između dviju strana postupcima mirenja. Za razliku od svih drugih postupaka, rješavanje sporova mirenjem je, kako smo već napomenuli, dobrovoljno, što je glavna prednost tog načina rješavanja nastalog spora, a ujedno podrazumijeva i vjerojatno niže troškove od onih koji nastaju u sudskom procesu.
Mirenje je svaki postupak, bez obzira na to provodi li se na sudu, instituciji za mirenje ili izvan njih, u kojem stranke nastoje sporazumno riješiti spor uz pomoć jednog izmiritelja ili više njih, koji strankama pomažu postići nagodbu, bez ovlasti da im nametnu obvezujuće rješenje.
Glavni je cilj mirenja rješavanje spora nagodbom uz izbjegavanje dugotrajnih i skupih sudskih postupaka.
Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, svaka snosi svoje troškove, a troškove postupka mirenja stranke snose na jednake dijelove odnosno u skladu s posebnim zakonom ili pravilima institucija za mirenje.
Prilika za rješavanje potrošačkih sporova
Mirenje ili medijacija može se provesti u gospodarskim, obiteljskim, radnim i drugim sporovima, a često se provodi u potrošačkim sporovima, kada je riječ o kupnji potrošačke robe, komunalnim uslugama poput energije, financijskim uslugama, telekomunikacijskim, prijevozničkim i drugim uslugama.
Svi mogu pokušati provesti postupak mirenja, ali njegova uspješnost ponajprije ovisi o dobroj volji obiju strana. Prijedlog za provođenje postupka podnosi se u pisanom obliku centru za mirenje, koji prijedlog dostavlja drugoj strani, a kako bi se ona u roku od 15 dana izjasnila prihvaća li prijedlog.
Tada započinje proces mirenja, koji provode stručni izmiritelji, koji su za to uz svoje osnovno zvanje i dodatno educirani.
Kome se javiti?
Centri za mirenje često su osnovani pri stručnim udrugama i komorama. Tako se na primjer iz područja osiguranja postupci mirenja provode pri Hrvatskom uredu za osiguranje (HUO), a važno je napomenuti da se oni provode na trošak društva za osiguranje s obzirom na to da su društva, članovi HUO-a, i na taj način željela dati doprinos pokušaju da se sporovi riješe izvansudskim putem.
Postupci mirenja tako su primjereni kada između osiguratelja i osiguranika nastane spor oko visine odštetnog zahtjeva, dok u slučajevima utvrđivanja prava na odštetu to ipak nije slučaj. Slučajevi pogodni za mirenje jesu i sporovi kod ugovorenih obrtničkih usluga kada potrošač nije zadovoljan isporučenim proizvodom ili izvedbom ugovorenih radova, a što može biti bilo koja usluga, čak i one manje uobičajene poput organizacije poslovnih događanja.
Postupci mirenja jednostavni su postupci te se u slučaju postojanja problema ili spora s pružateljem financijskih usluga korisno informirati i o mogućnostima mirenja.
Za više informacija o pokretanju samog postupka najbolje je kontaktirati neki od postojećih centara za mirenje.
Zbog radija je na Trg došlo 120 tisuća ljudi: 'Da sam poslušao Tuđmana, Zagreb bi bio u krvi'
Moskva upozorava da će početi Treći svjetski rat: 'Ratna baza u Poljskoj postala je naša meta...'
Zelenski: 'Nemamo dovoljno snage da vratimo izgubljena područja koje je Rusija osvojila'