Dvojica planinara za dlaku su izbjegla lavinu, dok je ostalih 5 lavina odnijela 150 metara ispod mjesta gdje su se zaustavili. Srećom, nitko od njih nije ostao zatrpan snijegom
Slovenija: Sedam planinara je odnijela lavina, spasili su ih. Dvoje ih je teško ozlijeđeno
Udruženim snagama gorskih spašavatelja, policijskih službenika Gorske policijske jedinice, posade helikoptera Slovenske vojske, posade helikoptera slovenske policije te helikopterske hitne pomoći spašeno je svih sedam planinara koje je odnijela lavina na slovenskoj planini Maloj Mojstrovki.
Lavina, koja se dogodila u nedjelju, iznenadila je planinare na izlasku iz klanca, izvijestio je Aleš Robič, voditelj spasilačke akcije, ujedno i gorski spašavatelj GRS-a Kranjska Gora.
Dvojica planinara za dlaku su izbjegla lavinu, dok je ostalih 5 lavina odnijela 150 metara ispod mjesta gdje su se zaustavili. Srećom, nitko od njih nije ostao zatrpan snijegom. Spašavanje se zbog promjenjivih vremenskih uvjeta odvijalo na dva načina; aktiviranjem helikoptera Slovenske vojske sa združenim timom GRZS – HNMP i helikopterom Zrakoplovne policijske jedinice, kao i pripremom za klasično spašavanje.
Tijekom akcije napadalo je još deset centimetara snijega. Helikopteri su uspjeli prevesti svih 5 unesrećenih do granice magle, a od te granice spasioci su tehnikom 'štafetnog spuštanja' prenijeli unesrećene 300 metara nadmorske visine.
Situacija se oko 14 sati poboljšala pa je helikopter Slovenske vojske uspio prevesti dvoje teško ozlijeđenih planinara u UKC Ljubljana. Još je jedan ozlijeđeni prevezen helikopterom u UKC Ljubljana, a dvojica su vozilima hitne pomoći odvezena u SB Jesenice.
Akcija spašavanja tako je uspješno završena oko 16 sati. Prema prvim procjenama, radi se o ozljedama planinara donjih i gornjih ekstremiteta, a u jednom slučaju ozljedama glave i prsnog koša.
Natporučnik Matija Zupančič, 151. helikopterske eskadrile, rekao je da se posada po aktiviranju opremila svom potrebnom opremom za spašavanje iz lavina. Zbog predviđanja da će spašavanje trajati dugo, odmah su provedene sve potrebne procedure s operativnim centrom Zapovjedništva Slovenske vojske za cisternu goriva, koja je opskrbljivala gorivom vojni i policijski helikopter.
Budući da su uvjeti za letenje bili jako loši, cilj posade bio je dovesti što više spasitelja što bliže unesrećenima.
U samo spašavanje bila je uključena i Gorska postrojba policije, koja je ujedno provodila očevid nesreće. Voditelj Gorske jedinice Matej Brajnik istaknuo je da su očevidom utvrdili da su svi planinari bili propisno opremljeni, da je koordinacija svih službi na vrlo visokoj razini, te da će policija temeljito istražiti sve uzroke i okolnosti nesreće.