Istaknuli su da se, po njihovu uvjerenju, krivnjom sadašnje vlade u Sloveniji širom otvaraju vrata investitorima čiji građevinski projekti ugrožavaju okoliš i prirodu
Slovenija: Ekološki aktivisti prosvjedovali za zaštitu okoliša
Više stotina ekoloških aktivista prosvjedovalo je u utorak pred slovenskim parlamentom protiv zakonskih izmjena kojima se zaoštravaju uvjeti za registraciju nevladinih udruga za zaštitu okoliša te smanjuje njihov i utjecaj na izdavanje suglasnosti za velike investicijske projekte.
Pogledajte kako izgleda jezero Bled:
Pokretanje videa...
Prema izmjenama zakona o građevinarstvu i zakona o očuvanju prirode, djelovanje nevladinih organizacija na tom području ograničilo bi se i smanjio njihov utjecaj na postupke dobivanja potrebnih suglasnosti, na koji su do sada mogli ulagati prigovore.
Prema novim zakonskim odredbama takve nevladine udruge i društva morat će imati najmanje tri stalno zaposlena djelatnika s punim radnim vremenom, najmanje 50 registriranih članova i minimalno 10.000 eura imovine, morat će održavati i redovne sastanke i skupštine, a zakonske odredbe primjenjivat će se retroaktivno za zadnje dvije godine.
Tome se je prosvjedima pred zgradom parlamenta suprotstavilo više stotina ekoloških aktivista, zvižducima i skandiranjem parola protiv zakonskih izmjena.
Istaknuli su da se, po njihovu uvjerenju, krivnjom sadašnje vlade u Sloveniji širom otvaraju vrata investitorima čiji građevinski projekti ugrožavaju okoliš i prirodu jer će se takvi projekti ubuduće odobravati bez adekvatnog nadzora javnosti.
Zaoštravanje kriterija za djelovanje nevladinih organizacija s druge je strane podržala slovenska Gospodarska komora, kao predstavnik poslodavaca, ustvrdivši da mnoge registrirane ekološke nevladine udruge ne djeluju u interesu javnosti niti gospodarstva, te da bi kriteriji za njihovo djelovanje morali biti još oštriji i da bi morale imati najmanje 100 aktivnih članova da im se omogući registracija.
Vladino ministarstvo za okoliš i prostor tvrdi da su zakonske izmjene na području građevinarstva potrebne kako bi se ta djelatnost oporavila nakon koronakrize, te da i prema standardu Europske komisije nevladine udruge moraju imati određen minimalan broj aktivnih članova, kako bi se legitimirale kao aktivna društva u postupcima vezanim na izdavanje ekoloških suglasnosti i građevinskih dozvola.