Umjetnine koje su zaplijenjene u sklopu sudskih postupaka, a na temelju optužbe da su protuzakonito stečene, pohranjene su u ustanovama specijaliziranima za čuvanje umjetničkih djela
Skrivene od javnosti: Gazdine i Nadanove slike i dalje plaćamo
Stotine umjetničkih slika i skulptura privremeno oduzete bivšem premijeru Ivi Sanaderu i Nadanu Vidoševiću, bivšem šefu HGK, kojima godinama sude zbog korupcije, nalaze se u muzejskim depoima, gdje se čuvaju u posebnim uvjetima. Troškove pokriva Ministarstvo državne imovine, u kojem nemaju točan podatak o tome koliko je novca poreznih obveznika potrošeno u tu svrhu.
- U sudskim postupcima protiv Nadana Vidoševića i Ive Sanadera zaplijenjene umjetničke slike, skulpture i knjige čuvaju se u Muzeju suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu, Hrvatskom državnom arhivu (HDA) u Zagrebu, Arheološkome muzeju u Zagrebu, Arheološkome muzeju u Splitu te u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu (MHAS) - odgovorili su nam u Ministarstvu državne imovne na pitanje gdje su pohranjene skupe zbirke.
Umjetnine koje su zaplijenjene u sklopu sudskih postupaka, a na temelju optužbe da su protuzakonito stečene, pohranjene su u ustanovama specijaliziranima za čuvanje umjetničkih djela.
Do okončanja sudskog postupka, odnosno do pravomoćne presude, umjetničke slike, skulpture i knjige čuvaju se u muzejima i arhivima. Trošak čuvanja i osiguranja umjetnina podmiruje Ministarstvo državne imovine. U slučaju da se pravomoćnom sudskom presudom odredi trajno oduzimanje umjetnina, one postaju vlasništvom Republike Hrvatske.
Kako u ministarstvu nemaju podatak o tome koliko je do sada koštalo pohranjivanje Sanaderovih i Vidoševićevih umjetnina u prikladnim uvjetima, potražili smo odgovor od ravnateljice Muzeja za suvremenu umjetnost u Zagrebu.
- U vezi s vašim pitanjem nisam u mogućnosti davati nikakve informacije - odgovorila nam je ravnateljica MSU-a Snježana Pintarić.
Država može institucije kojima je vlasnik ili suvlasnik zamoliti ili dati nalog da se zbog zaštite kulturne baštine umjetnine na određeno vrijeme deponiraju u muzejima. No kako oni u pravilu kubure s raspoloživim prostorom, nisu baš previše sretni takvim razvojem situacije, pojašnjava nam ugledni galerist. Svejedno, u takvim slučajevima, kaže, ne naplaćuju se pune tržišne cijene. Prema procjenama ljudi upućenih u takvu vrstu troškova, a koji su htjeli ostati neimenovani, država je do sada potrošila nekoliko stotina tisuća kuna kako bi se Sanaderove i Vidoševićeve umjetnine držale u prikladnim uvjetima. Podsjećamo, tijekom prvog suđenja u Fimi mediji povjesničar umjetnosti Igor Zidić Sanaderovu kolekciju umjetnina procijenio je na gotovo 10 milijuna kuna. Najvrednije su četiri slike Vlahe Bukovca. Sanader tijekom prvog, a i tijekom ponovljenog suđenja, nastoji umanjiti vrijednost zbirke.
A Vidoševićevu su zbirku, koja sadrži čak 560 umjetnina, procijenili na oko 35 milijuna kuna. On je osim slika i skulptura sakupljao stare karte, knjige, amfore.