Kao građanin Škoro može donirati do 30.000 kuna. Zato je listi kojoj je na čelu posudio svojih milijun kuna. Lista mu taj novac mora vratiti, ali da bi to mogli, moraju prvo ući u Sabor...
Škoro je Domovinskom pokretu 'posudio' milijun kuna. Oni će mu vratiti novac - iz proračuna!
Stavio sam milijun kuna unutra, nadam se da ćemo moći to vratiti natrag.
Odgovorio je to na novinarsko pitanje Miroslav Škoro upitan tko su mu najveći donatori kampanje. Poručio je da je on sam najveći donator i da će za izbore potrošiti oko dva milijuna kuna.
POGLEDAJTE VIDEO: Škoro u Vukovaru
Pokretanje videa...
No Škoro ipak nije dao stranci kojoj je na čelu tako izdašnu donaciju. Nego pozajmicu. Koju će mu stranka morati vratiti nakon izbora.
Zakon zabranjuje donacije strankama veće od 30.000 kuna za građane, te više od 200.000 kuna za tvrtke, obrte i ostale pravne osobe. Kako su nam objasnili u Državnom izbornom povjerenstvu, to se odnosi i na predsjednika stranke i osnivače. Baš nitko ne može u kampanji donirati više. Zato smo i pitali Škoru kako je dao milijun kuna?
- Svi troškovi financiranja izborne kampanje, kao i donacije te pozajmice bit će transparentno prikazani u izvješću o financiranju izborne promidžbe. Miroslav Škoro je sa svojeg privatnog štednog računa pozajmio Domovinskom pokretu milijun kuna, kojim Domovinski pokret s ostalim koalicijskim partnerima sufinancira izbornu promidžbu. Pozajmicu će stranka po dospijeću vratiti. Istovremeno je Miroslav Škoro kao fizička osoba uplatio donaciju od 30.000 kuna, što je i maksimalni propisani iznos za donacije od strane fizičkih osoba - odgovorila nam je Marja Čolak, voditeljica odnosa s javnošću Domovinskog pokreta.
Prije tri mjeseca je Miroslav Škoro nakon kritike u javnosti objavio svoju imovinsku karticu. Tamo je pobrojio nekretnine, udjele u tvrtkama, godišnja primanja, ali nije naveo da ni on ni supruga imaju ušteđenu ni kunu.
Ta objava je bila dobra volja, ne podliježe zakonskoj obvezi po jasnim pravilima. Ako postane zastupnik, morat će objaviti i iznos štednje te automobile koje imaju, što također nije uradio u neformalnoj objavi u ožujku.
Kako će tek osnovana stranka vratiti novac svojem predsjedniku? Pa iz proračuna. Svi oni koji dobiju zastupnike u Saboru imaju pravo na nadoknadu troškova. Nakon izbora prije četiri godine iz proračuna je isplaćeno strankama i listama više od 20,5 milijuna kuna. Točno 135.000 za svakog zastupnika/cu. Domovinski pokret, bez koalicijskih partnera, tako treba oko osam zastupnika da bi vratio pozajmicu. Iznos koji će se i ove godine isplaćivati bit će približno sličan onome iz 2016. godine. Na nižu naknadu imaju i oni koji prijeđu izborni prag, a ne dobiju zastupnika.