Agencija UN-a sa sjedištem u Parizu ovaj je mjesec objavila da se Sjedinjene Države u srpnju namjeravaju ponovno pridružiti UNESCO-u
Sjeverna Koreja kritizirala plan SAD-a da se ponovno pridruži UNESCO-u: 'Prijeteći potez'
Sjeverna Koreja kritizirala je u utorak plan Sjedinjenih Država o ponovnom pridruženju te zemlje UNESCO-u, organizaciji Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu, smatrajući ga "prijetećim" potezom čiji je cilj iskoristiti međunarodnu organizaciju za "ostvarenje hegemonističke strategije".
Agencija UN-a sa sjedištem u Parizu ovaj je mjesec objavila da se Sjedinjene Države u srpnju namjeravaju ponovno pridružiti UNESCO-u, uz objašnjenje da je riječ o "činu povjerenja u UNESCO i u multilateralizam".
Očekuje se da će potez SAD-a odobriti većina od 193 države članice.
Odluka je djelomično usmjerena na suzbijanje sve većeg utjecaja Kine na rad agencije u kojoj je upravo ta država jedna od najvećih donatorica, izvijestio je Wall Street Journal u lipnju.
- Jasna je prijeteća nakana SAD-a da ubrza svoj ponovni ulazak u organizaciju... SAD ima neslavnu reputaciju kada je posrijedi povlačenje, i ne samo iz UNESCO-a nego i iz WHO-a, Vijeća za ljudska prava UN-a i ostalih međunarodnih organizacija- stoji u priopćenju što ga je objavila stalna misija Sjeverne Koreje pri UNESCO-u.
Američki predsjednik Joe Biden poništio je odluku svoga prethodnika Donalda Trumpa o povlačenju SAD-a iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
- Oni koriste međunarodnu organizaciju kao poprište za sukobe između raznih tabora i kao prostor za ostvarenje hegemonističke strategije, a ne za međunarodnu suradnju i promidžbu- dodaje se u priopćenju koje je prenijela sjevernokorejska novinska agencija KCNA.
Sjedinjene Države UNESCO-u su se pridružile kada je organizacija osnovana, godine 1945., ali su se iz nje povukle 1984. u znak prosvjeda zbog navodno lošeg načina financijskog upravljanja i antiameričkog ponašanja prije nego što su se u rad organizacije ponovno uključile 2003.
No SAD se ponovno povukao iz UNESCO-a 2018. u vrijeme kada je predsjednik države bio Donald Trump.
Američka administracija Donalda Trumpa povlačenje je objasnila "stalnim antiizraelskim stavovima koje ova organizacija njeguje i njezinim lošim financijskim upravljanjem".
Sjeverna Koreja članica je UNESCO-a od 1974.