Radniku amputirali ruku, slomljena su mu i rebra, a još je dvoje ozlijeđenih
Sin ozlijeđenog radnika Čistoće: 'Čulo se kao bomba, bez ruke je preskočio ogradu i pobjegao...'
Nije prošlo ni mjesec dana od urušavanja otpada na zapadnoj strani zagrebačkog odlagališta Jakuševec, a opet je došlo jučer oko 6.40 sati do odrona. Ovaj put s mnogo ozbiljnijim posljedicama - teško je stradao 59-godišnji radnik Zagrebačkog holdinga, kojem su na Rebru morali amputirati lijevu ruku, slomljena su mu tri rebra, a ima i frakturu torakalnoga kralješka.
- To su teške ozljede - izjavio je prof. dr. sc. Slobodan Mihaljević, predstojnik Klinike za anesteziologiju KBC-a Zagreb.
POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI:
Pokretanje videa...
Netom nakon što je izašao iz zagrebačkog KBC-a, sin ozlijeđenog radnika Čistoće dao je ekskluzivu izjavu za 24sata.
- Tata je u jako dobrom stanju. Psihički je dobro, i dobro je prihvatio što nema ruku, za sada je sve u redu, barem su tako doktori rekli. Rekao mi je da je čuo pucanj, kao bomba i onda je bio odron, nije stigao pobjeći, nešto mu je odsjeklo ruku, kaže da ne zna što je to bilo. Takav je, bez ruke, preskočio ogradu i izašao na cestu. Svjestan je svega što se dogodilo - ispričao je.
- Tata radi oko 17 godina tamo, bio je nekad u opasnosti kada je neki lanac pukao na kamionu. Zvao me gradonačelnik i svi iz Grada i firme. Tomašević mi je rekao da sam procijenim može li doći kod tate i da ako može da pitam kada može doći, pa će doći u najbržem roku. Naravno, ide tužba, angažirat ćemo odvjetnika i ide tužba - otkrio je za 24sata.
Sin je pred nama pokušao kontaktirati zagrebačkog gradonačelnika koji mu se nije javljao na poziv.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Lakše su ozlijeđena još dva radnika, također zbrinuta na Rebru. Policija i inspekcije na terenu ispituju zašto je do odrona došlo, neslužbene informacije kažu da je teško ozlijeđeni radnik bio u kamionu na koji se smeće sručilo ili pored vozila. U javnost je izašao nalaz Državnog inspektorata nakon odrona 11. studenog, u kojem stoji kako su na Jakuševcu pronašli biootpad pomiješan s otpadom s groblja.
Ivica Lovrić, bivši Bandićev suradnik, na presici je pustio snimku na kojoj radnik, navodno s mjesta odrona, govori: "Eksplodirao je Jakuševec, ja sam bio na kompostani u kontejneru. Kad je to počelo gorjeti, slavim drugi rođendan, stari. U zadnji čas sam izašao van. Čovjek je naš bez ruke ostao. Odnijelo ga je skroz do nasipa na glavnu cestu, užas".
- Nije bilo spasa i amputirana mu je lijeva ruka. Budan je, pri svijesti - dodao je dr. Mihaljević s Rebra.
Ukupni razmjeri nesreće tek se zbrajaju, gradonačelnik Tomislav Tomašević jučer popodne na konferenciji za novinare nije imao odgovor na pitanje zbog čega je do odrona smeća došlo.
- Teško ozlijeđeni radnik je stabilno, izvan životne opasnosti. Ponudio sam svu pomoć njemu i obitelji. Više je radnika koji su tražili pomoć, ali svi su oni lakše ozlijeđeni ili u stanju šoka te su pušteni na kućnu njegu - rekao je Tomašević popodne.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Mjerna postaja kvalitete zraka na Jakuševcu pokazala je, dodao je, da su razine svih štetnih plinova ispod graničnih vrijednosti. Na stranici Ministarstva gospodarstva jučer je, međutim, kvaliteta zraka na četiri mjerne postaje u Zagrebu bila u crvenoj kategoriji "lošeg zraka".
Jakuševec je jučer bio zatvoren za odlaganje otpada, no već bi danas na njemu opet trebao završavati zagrebački otpad, osim u promjeru 300 metara od klizišta. Na opasku radnika kako neće odvoziti otpad bez jamstva sigurnosti Tomašević je odgovorio kako to prepušta Zagrebačkom holdingu nakon što stignu inspekcijski nalazi. Razgovarao je s premijerom Andrejem Plenkovićem o financiranju 300 milijuna eura vrijednog alternativnog centra za gospodarenje otpadom u Resniku, kako bi Jakuševec trajno zatvorili.
Voditelj Čistoće Davor Vić, otkrio je Tomašević, ponudio je ostavku.
- Pričekat ćemo sve nalaze da se utvrdi tko je odgovoran, a onda će, bez obzira na to tko je odgovoran, gradska ili privatne tvrtke, nadzor, projektanti, tko god, biti sankcija. S tvrtkama smo danas imali sastanak, i sa starim i sa sadašnjim nadzorom, s izvođačima. Tvrde da ne vide i ne znaju što je uzrok odrona. Prema njihovim informacijama, sve je po pravilima - rekao je gradonačelnik.
Vić je izrazio žaljenje svim ozlijeđenim radnicima i dodao kako će sigurnost rada biti na prvome mjestu. Do daljnjega, međutim, Jakuševec nema alternative, kazao je.
Nakon prošlog odrona, 11. studenog, Davor Vić podsjetio je kako se "slično dogodilo 2002., kad je situacija bila gora". "Odron je nastao s južne strane", rekao je tad, "što je bliže kućama". I sad je bio na južnoj strani.
U priopćenju Grada Zagreba stoji kako "istražuju odgovornost svih uključenih - Čistoće i privatnih tvrtki koje upravljaju gradilištem Jakuševec: projektanta, nadzora i izvođača". Grad je dodatno angažirao sudskog vještaka da provede neovisnu istragu.
Iako je uvriježeno mišljenje da zagrebačkim odlagalištem otpada Jakuševec upravlja Grad Zagreb ili njegove tvrtke, to nije točno. Gradska Čistoća dovozi otpad na Jakuševec, ali ne upravlja odlagalištem. Od 2018., kroz dva natječaja, odlagalištem otpada upravljaju četiri privatne tvrtke, a nakon prvog odrona na deponiju niti iz jedne se nisu oglasili. One nastupaju kao konzorcij, tj. zajednički su dobile taj posao od Grada na javnom natječaju.
Riječ je o tvrtkama HIS, u vlasništvu Slavka Hrženjaka, Tigri, u vlasništvu Milana Penave, kuma pokojnoga gradonačelnika Milana Bandića, Eko-Flora, u sastavu C.I.O.S. grupe Petra Pripuza, te C.I.A.K.-u, kojem je najveći pojedinačni suvlasnik Ivan Leko, a njihovo poslovanje povezuje se s C.I.O.S.-om. Još su 2018. oni dobili prvi ugovor, vrijedan, bez PDV-a, gotovo 196 milijuna kuna za četiri godine građenja i upravljanja cjelokupnim odlagalištem. Kad je taj ugovor istekao, 2022. su se te četiri tvrtke jedine javile na natječaj i dobile posao vrijedan 177 milijuna kuna, odnosno 23,5 milijuna eura bez PDV-a. Taj iznos okvirnog sporazuma odnosi se na četverogodišnje razdoblje.
Iz Eko-Flora, u sastavu C.I.O.S. grupe, jučer su izrazili žaljenje zbog stradavanja radnika Zagrebačkog holdinga te dodali kako "odbacuju paušalnu odgovornost koja im se insinuira kroz pojedine izjave". Pridržavaju se, kao i ostali članovi konzorcija koji upravlja Jakuševcem, ugovora i uputa, ali i podržavaju nastojanja da se utvrde razlozi odrona, zaključili su.