Smanjenje kazne muškarcu koji je silovao kćer kriva je poruka počinitelju, žrtvi i društvu. Ponižava se žrtva i djetetu šalje poruka da je seksualni zločin koji je pretrpjelo beznačajan. Sudsku praksu treba mijenjati
Silovatelju kćeri smanjili kaznu: 'Takvim odlukama ponižava se žrtva gnjusnog zločina...'
Javnost je zgrožena skandaloznom odlukom Visokog kaznenog suda o smanjenju zatvorske kazne muškarcu (61) koji je silovao kćer (17) koja ima lakši mentalni poremećaj. Ona je ostala i trudna. Zatvorska kazna monstrumu je smanjena s 20 na 16 godina, a sud je kao olakotnu okolnost uzeo dob optuženika i status umirovljenika s minimalnom mirovinom. Smatraju da bi strože kažnjavanje imalo "prenaglašeni retributivni karakter".
Za odvjetnicu i bivšu pravobraniteljicu za djecu Ljubicu Matijević Vrsaljko ovakve olakotne okolnosti ne bi trebale imati nikakvog utjecaja na visinu kazne u ovakvim slučajevima.
- Životna dob trebala bi se uzimati kao olakotna okolnost ako netko počini kazneno djelo manjeg značaja, sve kako bi im se dala šansa za normalan život. Minimalna mirovina također ne bi trebala biti olakotna okolnost u ovakvim slučajevima. Počinitelj ide u zatvor, gdje će biti na trošak poreznih obveznika - napominje Matijević Vrsaljko.
Stava je da je u cijeloj priči potpuno izgubljena žrtva.
- Kazna bi trebala kod javnosti stvoriti dojam da je pravda zadovoljena, a svrha kažnjavanja je da se počinitelju i cijelom društvu pošalje jasna poruka što se ne smije raditi - navodi Matijević Vrsaljko, kojoj je potpuno neprihvatljiva popustljivost prema okrivljenicima ovako teških i gnjusnih kaznenih djela.
- Tko će voditi računa o žrtvi? Ne vidim ništa olakotno za počinitelja, vidim samo gnjusan i odvratan čin. Svaka kazna za takvo što je premala. Ne govorim ovo kao pravnica, nego i kao građanka. Da stvar bude gora, žrtva je trebala posebnu njegu i skrb, a prvi koji su pozvani to dati su roditelji, koji je u ovom slučaju najgrublje zloupotrijebio svoju dužnost na najneprirodniji način - rekla je odvjetnica.
Iz Ureda pravobraniteljice za djecu kažu kako ih sudske presude u slučajevima seksualnog zlostavljanja često duboko razočaraju.
- Nažalost, često svjedočimo sankcijama koje su u slučajevima seksualnog nasilja nad djecom iz pozicije zaštite djeteta žrtve nedopustive jer šalju pogrešnu poruku počinitelju, javnosti, a posebice djetetu - žrtvi. Ponižava se žrtva i djetetu šalje poruka da je seksualni zločin koji je pretrpjelo beznačajan i da ga društvo dovoljno ne osuđuje. Zakazuje prevencija jer se drugu djecu obeshrabruje u prijavljivanju, a počinitelje osnažuje za činjenje novih delikata - navode.
Kontinuirano upozoravaju na potrebu mijenjanja sudske prakse i uvođenja obavezne edukacije sudaca koji donose odluke o kažnjavanju počinitelja seksualnog nasilja nad djecom.
- Takvom obaveznom edukacijom ujednačila bi se sudska praksa i onemogućilo donošenje presuda u kojima se interesi počinitelja stavljaju ispred interesa djece žrtava - poručili su iz Ureda pravobraniteljice.
Aktivistica Sanja Sarnavka već godinama upozorava da nam pravosuđe nevjerojatnim odlukama pokazuje potpuno nerazumijevanje problema zlostavljanja, seksualnog uznemiravanja, nasilja i femicida, a posebno problematično joj je razumijevanje za nasilnike, koje se očituju u olakotnim okolnostima. I ona je stava da se sudska praksa mora promijeniti.
- Način na koji će se to promijeniti mi je nepoznat, jer znam da na Pravosudnoj akademiji suci s gnušanjem odbijaju susret s bilo kim tko nije u njihovu rangu, odnosno tko nije pravnik - navodi aktivistica.
Dugi sudski postupci, tortura koju žrtve prolaze tijekom postupka da bi na kraju počinitelj dobio manju kaznu zbog raznih olakotnih okolnosti, razlog je, kaže Sarnavka, što se rijetko prijavljuju slučajevi silovanja i seksualnog uznemiravanja.
- Kad imamo ovakve kazne, pokazujemo da očito kao društvo ne osuđujemo one koji siluju bespomoćno dijete, koje na kraju ostane trudno - zaključila je Sarnavka.
Moskva upozorava da će početi Treći svjetski rat: 'Ratna baza u Poljskoj postala je naša meta...'
Autocesta A1 zatrpana snijegom
Zbog radija je na Trg došlo 120 tisuća ljudi: 'Da sam poslušao Tuđmana, Zagreb bi bio u krvi'