Mikrovalnim načinom prerade hrvatski su inovatori i fekalije uspjeli učiniti korisnima. Ideja je stara deset godina, ali tek sad su skupili novac za ostvarenje projekta
Shit Killer: 'I Billa Gatesa je oduševio naš drek eliminator'
Profesori Ivan Mijatović i Damir Brđanović osmislili su shit killer, inovativni uređaj namijenjen sanitaciji i sušenju fekalnog mulja mikrovalnom tehnologijom.
- Obrađuje svježe fekalije, mulj iz septičkih jama, kao i biološki mulj s komunalnih uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Posebnost je u načinu primjene tehnologije koja je svijetu poznata, ali s primjenom u sektoru proizvodnje hrane za sušenje voća. Mi smo je prvi put primijenili na sušenje fekalnog mulja. Ime uređaja smo zajedno smislili - kažu znanstvenici.
Ivan Mijatović je vanjski suradnik Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu, a Damir Brđanović je načelnik Odjela za sanitarno inženjerstvo pri IHE Delft Institute for Water Education u Nizozemskoj.
Drek eliminator stvorili su uz pomoć donacija Zaklade Bill & Melinda Gates, vlade Kraljevine Nizozemske i tvrtke Tehnobiro iz Maribora. S fondacijom Billa Gatesa, kažu, surađuju godinama, a za shit killer ukupno su dobili oko 500.000 dolara od Billa Gatesa, nizozemske vlade i slovenske tvrtke. Proizvod je namijenjen različitim korisnicima, poput kampova, jahti, septičkih jama... Iako je problem mulja kod nas velik i oni ideju za ovo imaju već desetak godina, tek su sad dobili financije.
- Mulj se ne smije odlagati na odlagališta otpada, a dosad se takav otpad izvozio i spaljivao u Nizozemskoj, Austriji ili Mađarskoj, što je prilično skupo. Ova tehnologija, međutim, može biti stacionirana ili mobilna - ističu znanstvenici.
Njihovom se inovativnom tehnologijom od mulja dobiva suha tvar, potom se spaljivanjem dobiva pepeo, koji se na kraju može upotrijebiti za zemlju za cvijeće. Voda koja je tijekom procesa isparila iz uređaja u obliku kondenzata se vraća, ponovno se obrađuje pročišćavanjem, tako da od kakice dobijete čistu vodu namijenjenu industriji.
Eksperimentalna verzija njihova uređaja uspješno je prošla probni rad u Sloveniji i Keniji. Kontejnerski uređaj koji ima kapacitet za oko tisuću ljudi pokazao je svoju učinkovitost u probnom pogonu u Sloveniji i Hrvatskoj sa svježim fekalijama iz mobilnih toaleta, muljem iz septičkih jama te biološkim muljem iz gradskih uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
- Naš uređaj uskoro ide u Jordan, gdje će biti u primjeni u kampu za prognanike - rekli su nam Ivan Mijatović i Damir Brđanović.