Narast će ti kosica, tako je i meni bilo. I to što ti je malo zlo, isto će proći, ne brini..., tim je riječima Antonija Vuletić hrabrila male bolesnike na Odjelu onkologije...
Šest godina sam čekala, a onda sam za Božić dobila zdravlje...
Narast će ti kosica, tako je i meni bilo. I to što ti je malo zlo, isto će proći, ne brini..., tim je riječima Antonija Vuletić hrabrila male bolesnike na Odjelu onkologije na Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj.
Sve zbog čega pate ili tuguju i sama je prolazila punih šest godina. No upravo joj je Božić donio najljepši mogući dar - zdravlje. Snimke magnetne rezonancije pokazale su kako tragova tumora na mozgu više nema i da Tonka može najnormalnije nastaviti sa životom. Čekala ju je još samo jedna manja operacija, i to kvrge na glavi.
Na tome mjestu dobivala je kemoterapiju direktno u likvor (moždanu tekućinu) te se stvorila kvrga. Krupnim zelenim očima Tonka gleda na svijet kao na mjesto koje je ovdje za sve lijepe stvari što ih tek namjerava učiniti i u njima uživati. Baš kao što je u dugim bolesničkim danima oslikavala bolničke zidove sličicama bubamara.
Tonkina mama Ljiljana predsjednica je udruge Ljubav na djelu koja okuplja roditelje čija se djeca liječe na onkologiji u Klaićevoj od raznih tumora i hematoloških bolesti. Ona je najveća potpora ne samo svojoj djevojčici nego i ostalim malim pacijentima.
Bori se za iste uvjete liječenja
Bori se da svi dobiju što bolje uvjete liječenja. A Tonki je u prvim danima liječenja, kad je imala samo devet go-dina, značilo najviše baš to što je mama bila uz nju. Šteta je, kaže, što ne mogu svi roditelji biti uz svoju djecu u najtežim trenucima. No zato se djeca tješe među-sobno. Tonka kaže da je upravo u bolnici stekla mnoge drage prijatelje s kojima je dijelila muku, ali i mnogo smijeha i šale.
- Kemoterapija mi je bila gora od obje operacije. Mnoga djeca su to teško podnosila, povraćala.
Jedna prijateljica zbog vađenja koštanje srži naizmjence je bila bijesna i tužna, ali sam je tješila i govorila kako ćemo zajedno na-praviti tulum kad prođemo kroz sve to - prisjeća se Antonija. I danas se jasno sjeća detalja iz dobi kad je oboljela u 3. razredu osnovne škole. Primijetila je isprva kako joj lijeva strana tijela trne i da u njoj osjeća vrućinu. Pretrage su pokazale kako je riječ o PNET tumoru na desnoj strani mozga. To je embrionalni tumor koji nastaje dok je dijete još u majčinoj utrobi.
Uplakana i prestrašena otišla je na prvu operaciju, a nakon nekog vremena i na kemoterapiju. Ondje mama nije mogla biti s njom. Liječenje se pokazalo učinkovitim pa je sve bilo u redu do prošle godine kad su počeli epileptični napadaji. Liječnici su ionako pretpostavljali da je u glavi ostao komadić tumora pa su se odlučili na novu operaciju.
Ipak, isplatilo se. Bolest je za Antoniju prošlost i o svemu što je bilo ona priča sa smiješkom, i to zato što je zanima samo jedno. Budućnost.
Pomaže drugoj djeci u oporavku
Udruga ”Ljubav na djelu” pokrenula je uređenje onkološkog odjela Klinike za dječje bolesti u Zagrebu.
Uspjela se izboriti za Antonijino zdravlje, a onda je odlučila pomoći i svima drugima.
- Djeca su u Klaićevoj boravila u katastrofalnim i potpuno nehumanim uvjetima. Kroz udrugu smo osigurali brojne donacije i pokrenuli institucije kako bi oboljelim mališanima, njihovim roditeljima, ali i doktorima barem malo olakšali ionako tešku situaciju - govori Vuletić.
Ljiljana je kroz udrugu Ljubav na djelu Klaićevoj bolnici osigurala aparat za posljedice zračenja i kemoterapija vrijedan 300.000 kuna te vrijedan aparat za neurokirurške operacije beba. Onkološki odjel su opremili i televizorima, stolovima, krevetima, sjedalicama, brojnim igračkama te didaktičkom opremom. Kroz udrugu rade i na drugim programima.
- Sufinanciramo stručne edukacije liječnika, izdajemo pedijatrijski udžbenik i puno radimo na psihoedukaciji. Kroz projekt ‘Moja školica’, zajedno s bolnicom i osnovnom školom ‘ Izidor Kršnjavi’, pomažemo djeci oboljeloj od malignih bolesti predškolske dobi da brže i lakše krenu u školu - objašnjava nam Vuletić.
Kako bi rasteretila roditelje, udruga je dobila kutak u bolnici, tzv. Helpdesk na kojem roditelji mogu potražiti izravnu pomoć i vrijedne informacije. Umjesto da lutaju kroz šumu propisa od vrata do vrata, roditelji sve doznaju na jednome mjestu.
Priču o Ljiljani pročitajte i na www.ponoshrvatske.hr
Pobjedu života postigla je marljivim i upornim radom
Tonka je bila najbolja u svemu jer je imala volje i snage te se silno trudila. Ostala je vedra, vesela i pozitivna pa nam je to olakšalo situaciju. Unatoč jako lošim prognozama, danas je živa i zdrava, rekla je Ljiljana o kćerinoj borbi za zdravlje.
Helpdesk služi roditeljima kao slamka spasa u birokraciji
Kontaktiramo s institucijama za drugo mišljenje, zovemo za liječenje u inozemstvu te šaljemo sve papire kako bi se roditelji mogli posvetiti svojoj djeci i njihovu zdravlju, ističe Vuletić opisujući što točno za roditelje radi Helpdesk.