Ako samo pogledate optužnice koje su podignute ove godine, teško je tu vidjeti selektivnu pravdu. Tu su, između ostalih mjesta, postupci zbog zločina počinjenih u Stocu, Milićima i Konjicu, smatra Brammertz
'Ne progone samo Hrvate, a Vlada ima naputke da surađuje'
Serge Brammertz, glavni tužitelj Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije, izjavio je za sarajevsko Oslobođenje da uhićenje 10 bivših pripadnika HVO-a u Orašju, zbog sumnje da su počinili ratne zločine, nije selektivna pravda zbog koje stradavaju Hrvati, piše Express.
- Naprotiv, vidjeli smo da Tužiteljstvo BiH podiže optužnice bez obzira na nacionalnu pripadnost žrtve ili počinitelja i na temelju jačine dokaza. Ako samo pogledate optužnice koje su podignute ove godine, teško je tu vidjeti selektivnu pravdu. Tu su, između ostalih mjesta, postupci zbog zločina počinjenih u Stocu, Milićima i Konjicu. Kao i uvijek, tužiteljstvo suda ohrabruje sve političare i vladine predstavnike da se ponašaju odgovorno kada javno govore o istragama i kaznenim progonima koji traju. Nezavisnost tužiteljstva i pravosuđa moraju se poštivati i štititi. Čak i kada im to nije namjera, javni komentari predstavnika vlasti o pravosudnim pitanjima koja su u tijeku, mogu odavati utisak neprimjerenog političkog utjecaja - kazao je Brammertz.
On se, drugim riječima, poziva na slučajeve zbog ratnih zločina koji su pokrenuti ove godine, a u kojima su progonjeni i Srbi i Hrvati i Bošnjaci.
Rekao je i to da je ove godine već bio prisiljen prosvjedovati kod Vlade Republike Hrvatske, te kod Vijeća sigurnosti UN-a, zato što su hrvatske vlasti "dobile uputstvo da ne surađuju na predmetima ratnih zločina.
- Dok sam radio kao tužitelj u Belgiji, bilo je nezamislivo da neki kolega iz EU zbog politike svoje vlade bude spriječen da sa mnom surađuje. Istu poruku sam uputio kada sam sa svojim srpskim sugovornicima prošlog tjedna u Beogradu razgovarao o predmetu Novaka Đukića - pojasnio je.
U međuvremenu je predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović rekla da je "bilo sigurnosnih propusta u 'slučaju Orašje'".
- Naravno da možemo govoriti o pojedinačnoj odgovornosti, no problem je puno širi. Događaji u Orašju pokazuju odgovornost sustava. Moramo prestati djelovati po sistemu silosa. Pozdravljam odluku Vlade o izradi nove strategije domovinske sigurnosti, koja bi trebala bolje povezati sustav i spriječiti propuste - priopćio je njen ured Novoj TV.
Tužiteljstvo BiH je još ranije na buru koju su prvenstveno u Hrvatskoj izazvale vijesti o pokretanju postupka, reagiralo priopćenjem u kojem objašnjava da "u slučaju Đuro Matuzović i drugi" nema govora o pravosudnom postupku zbog "udruženog zločinačkog poduhvata".
U predmetu za ratne zločine u Orašju ne radi o kvalifikaciji udruženog zločinačkog poduhvata, već se navedeni sumnjiče za kaznena djela ratnog zločina (zločini protiv čovječnosti i ratni zločin protiv ratnih zarobljenika) po zapovjednoj i osobnoj odgovornosti", priopćilo je tužiteljstvo. Spomenuti general HVO-a Đuro Matuzović, ratni zapovjednik obrane Orašja koji je provoosumnjičeni u skupini od deset pripadnika HVO-a, nakon toga je preko svog odvjetnika Almina Dautbegovića priopćio da će se od zapovjedne odgovornosti braniti dokazivanjem da on nije bio na vrhu zapovjednik lanca, nego pojedini časnici Hrvatske vojske.
- Zapovijedi su dolazile od pukovnika HV-a iz Slavonskog Broda... Dogovor Franje Tuđmana i Alije Izetbegovića iz 1992. omogućio je da postrojbe Hrvatske vojske uđu na teritoriju BiH i pomognu obranu teritorija od zajedničkog neprijatelja... Matuzović nije imao efektivnu kontrolu nad teritorijem gdje se ovo dogodilo, što god da je bilo. Nije mogao spriječiti i nije mogao kazniti - kazao je u emisiji HRT-a "Hrvatska uživo" Matuzovićev odvjetnik.
Pritom ni jednom riječju nije negirao da su zločini doista počinjeni, ali je istaknuo: 'Za te zločine koji su, prema ovome što vidimo u materijalima, ipak mogli biti incidentne prirode, za njih treba odgovarati pojedinac koji ih je počinio.'