Seizmologinja objašnjava da do potresa na ovom području dolazi zbog Afričke ploče koja gura Euroazijsku ploču. Dodaje da Hrvatska i BiH leže na trusnom, odnosno, seizmički aktivnom području
Seizmologinja Ivančić: 'Nakon jakog potresa podrhtavanja se mogu osjetiti i godinu dana'
Jučer je bio potres kod Zenice, 13 km sjeverno od Zenice, koji se široko osjetio i kod nas, osobito u dijelu Osječko-baranjske županije, najviše naravno oko Slavonskog Broda. Bio je magnitude 5.1 i bio je zapravo vrlo jak potres, kazala je seizmologinja Ines Ivančić za HRT.
Jak potres osjetio se i u Slavoniji, a podrhtavanje su osjetili građani i u Zagrebu, kao i ostalim dijelovima Hrvatske.
Kako kaže, poznato je da Afrička ploča gura Euroazijsku i upravo zbog toga dolazi do potresa na području BiH i Hrvatske. Građane brine što sve slijedi.
- Mislim da je to pitanje o kojem se naravno svi mi najviše brinemo. Međutim, u svakom slučaju, već su prošle tri godine od petrinjskog potresa, nešto više od zagrebačkog potresa i tada smo govorili da su to pojave koje nastaju uslijed tektonskih gibanja, time što znamo da nam Afrička ploča gura Euroazijsku ploču i uslijed tih gibanja, tih glavnih uzroka potresa, zapravo se događaju potresi u našem području, pa tako i ovaj potres u BiH. Kao i Hrvatska, tako i BiH zapravo leži na trusnom, seizmički aktivnom području. Tako da takvi potresi nisu neobični, samo su, naravno, vrlo, vrlo neugodni - objasnila je seizmologinja.
Ivančić dodaje da se nakon ovakvog jačeg potresa mogu očekivati dodatna podrhtavanja koja se mogu osjetiti i narednih godinu dana.
Najveću šteta zabilježena je u selu Ljubotina u okolici Zenice. Tamo su se na zidovima stvorile pukotine, padali su crjepovi i zgnječeno je jedno vozilo. Dio građana u blizini epicentra noće je proveo na otvorenom zbog straha od novih udara.
Novi potres za HRT je komentirao i seizmolog Krešimir Kuk.
- Ovaj potres je bio jak, tako da se osjetio i u Hrvatskoj, ponajprije u Slavoniji. Osjetio se i u Zagrebu, Karlovcu, Sisku, Petrinji, ali dosta slabije. Nikako ne treba to gledati u smislu širenja panike i nagoviještanja što bi se sad moglo dogoditi. Treba naprosto pratiti seizmičku aktivnost - poručio je Kuk.