Uprava tvrtke na listu ga je prvi put stavila prije dvije godine, no tada se uspio izboriti za ostanak na radnom mjestu. Sada se priča ponavlja. Miljenko je obavijest dobio 30. studenog
Sedmero djece i bolesna žena, a već drugi put mu dali otkaz
Obavijest je stigla iznenada. Nisam očekivao tako nešto i zaista sam zatečen, rekao nam je Miljenko Višak (47) iz Križevaca koji je ponovo završio na listi tehnološkog viška u Hrvatskim željeznicama gdje radi.
POGLEDAJTE VIDEO:
"Ja sam Miljenko Višak i dva puta sam bio višak!" Otac sedmero djece već drugi put dobiva otkaz u istoj tvrtki! Reporter: Matej Matičević
Posted by 24sata Video on Tuesday, December 6, 2016
Uprava tvrtke na listu ga je prvi put stavila prije dvije godine, no tada se uspio izboriti za ostanak na radnom mjestu. Sada se priča ponavlja. Miljenko je obavijest dobio u srijedu, 30. studenog.
- Iskreno sam jako zabrinut za egzistenciju. Uzdržavam sedmero djece, a supruga Jasna (44) je zbog zdravstvenih problema često na bolovanju, pa su nam prihodi manji - rekao nam je Miljenko.
On i supruga otplaćuju kredit, a moraju plaćati i učenički dom za Kristijana (18), Dominika (18) i Doroteu (18) koji se školuju u Zagrebu. Zbog mlađih, Kristine (17), Bernarda (14), Leonarda (12) i najmlađeg Klaudia (8), Miljenko bi volio nastaviti raditi bilo koji posao.
U HŽ-u radi preko trideset godina. Na njegovu situaciju reagirao je Ivan Forgač, predsjednik sindikata Hrvatskih željeznica.
- Sramota da se čovjeka koji ima takve obveze uzdržavanja maltretira na ovaj način. Gospodin Višak ima smanjenu radnu sposobnost jer je stradao na poslu. Sramota je da se njemu ne nađe neki posao - komentirao je Fogač. Dodao je da je taj postupak ujedno i kršenje Zakona o radu jer je u istom predviđeno da radnici takvih situacija imaju prednost.
Forgač je istaknuo da Miljenko sada može odraditi otkazni rok, no u tom će mu slučaju otpremnina biti manja. Ukoliko ipak pristane na otkaz, iznos otpremnine raste pa će mu ona biti viša za čak 60 posto. No u tom slučaju Miljenko bi prihvaćanjem otkaza izgubio sva prava sudskog osporavanja zakonitosti otkaza.
- Ljude se ucjenjuje s iznosom otpremnine kako bi si samo dali otkaz - zaključio je Forgač.