Prvi je savjet da se treba prestati trošiti više nego što se zaradi. Troškovi se planiraju i dobro je napraviti detaljan mjesečni budžet u kojem moraju biti predviđeni i neplanirani troškove
Savjeti stručnjaka: Kako izbjeći blokadu? Planirajte svoj budžet
Na malim troškovima može se najviše uštedjeti, pa ako se netko odrekne samo šalice kave na dan, tijekom godine može uštedjeti za tjedan dana ljetovanja, i to za dvoje, ili može uštedjeti za pola rate nenamjenskog minikredita.
Ističu to iz Hrvatske udruge banaka, koja je ove godine pokrenula kampanju podrške blokiranima i širenja financijske pismenosti. Njihovi stručnjaci savjetuju što treba raditi kako bi se živjelo bez prezaduženosti, izbjegao scenarij upadanja u dugove, a onda i u blokade.
- Prvi je savjet da se treba prestati trošiti više nego što se zaradi. Troškovi se planiraju i dobro je napraviti detaljan mjesečni budžet u kojem moraju biti predviđeni i neplanirani troškove. Ako ih ne bude – nagradite se i dio novca prebacite u štednju - savjetuju iz HUB-a.
Jednom podignut kredit nije zauvijek zacementiran i dobro je s vremenom otići u banku i raspitati se mogu li se postići bolji uvjeti njegove otplate kredita, uključujući obračun kamata.
Minus na tekućem? Nikad ne ulaziti u njega iz hira ili ako za to nema opravdan razlog. Ako se već koristi, iz njega treba izaći što prije.
- Kad poželite nešto kupiti, izračunajte koliko sati ili mjeseci morate raditi kako biste zaradili za to. Tad razmislite isplati li se. A ako planirate ljetovanje ili zimovanje, odricanje od malih užitaka ili poroka može donijeti veliku uštedu. Primjerice, odricanjem od naručivanja hrane na poslu godišnje možete uštedjeti i do dvije plaće - ističu iz HUB-a. Ovo je samo dio savjeta financijskih stručnjaka kako držati financije pod kontrolom. No također daju savjete i onima koji su se već prezadužili i ušli u blokade.
HUB za njih organizira posebne radionice u kojima pokazuju da je među onima koji su došli na radionice 20 i 30% blokiranih uspjelo izvući iz blokade uz pomoć stručnjaka, i to za najviše tri mjeseca. Najviše šansi za deblokadu, a da to ni ne znaju, su oni koji primaju mirovine ili su stalno zaposleni.
Krediti
Ako adaptirate stan, umjesto nenamjenskoga kredita bolje je uzeti namjenski jer on ima nižu kamatu
Akcija
Kad nešto kupujete, pratite akcije i koristite programe vjernosti kako biste manje potrošili
Limit
Novci se često izgube kupujući svaki dan usputne stvari. Odredite svoj dnevni limit koliko možete potrošiti
Dnevnik
Vodite dnevnik troškova i analizirajte ih kako biste prepoznali nepotrebne troškove
Nalozi
Neke blokiraju zbog zaboravljenoga komunalnog računa. Rješenje je trajni nalog za sve račune i kredite
Rate
Savjet stručnjaka je da pri kupnji na rate ukupan dug koji otplaćujete u ratama nije veći od 10% primanja