Iako je naše članstvo u Uniji još daleko, Vlada je u saborsku proceduru uuitila sedam tzv. europskih zakona među kojima je i Zakon o izboru u EP
Sanader: Prva etapa prema Europskoj Uniji je završila
Premijer Ivo Sanader pismom će izvijestiti predsjednika Europske komisije Jose Manuel Barrosou da je Hrvatska ispunila sva mjerila koja joj je Bruxelles dodatno zadao, sukladno njihovom dogovoru iz ožujka. Radi se o 23 mjerila za otvaranje 11. poglavlja.
- Prva etapa hrvatskog puta prema Europskoj uniji ovime je završila - pohvalio se Sanader na sjednici Vlade. Unatoč irskom 'ne' premijer je oprimističan i ističe da Hrvatska nema razloga sumnjati u svoju europsku budućnost.
A da se političari uvijek prvo pobrinu sami za sebe dokazali su i ovoga puta. Iako je naše članstvo u Uniji još daleko na horizontu, Vlada je u saborsku proceduru uputila sedam tzv. europskih zakona među kojima je i Zakon o izboru članova u Europski parlament. Prema tom prijedlogu cijela Hrvatska je jedna izborna jedinica. Građani će uz stranke svakom od kandidata moći dati tzv. preferirani glas i time mu omogućiti primjerice da unatoč tome što je zadnji na listi, ipak zasjedne u Europski parlament. Iako ćemo tek pristupajem u Uniju znati koliko ćemo zatupnika imati u tom tijelu, procjenjuje se da ćemo imati 12 ili 13 predstavnika. Kako će Hrvatska u Uniju pristupiti nakon izbora za Parlament 2009. svoje će predstavnike birati naknadno. Do tada će nas u Europskom parlamentu zastupati privremeni predstavnici koji će obavljati dužnost zastupnika. No, naši političari neće moći 'sjediti na dvije stolice', pa će žele li sjediti u Europskom parlamentu svoj zastupnički mandat u Saboru morati zamrznuti ili se odreći mjesta u Europskom parlamentu.