Saborsko povjerenstvo će u idućem koraku analizirati zaprimljenu dokumentaciju ponude te će temeljem svoje ocjene predložiti donošenje odluke o odabiru zamjenske lokacije, javljaju
Sabor se sprema na selidbu: Objavili dvije lokacije gdje bi mogli ići tijekom skupe obnove
Hrvatski sabor, čija je zgrada oštećena u potresima 2020. godine, traži privremenu lokaciju koja će zadovoljiti saborske potrebe.
- Radi interesa javnosti izvješćujemo da je saborsko Povjerenstvo za raspisivanje i provedbu javnog poziva radi odabira poslovnog prostora za smještaj zastupnika u Hrvatskome saboru i zaposlenika Stručne službe Hrvatskoga sabora za vrijeme trajanja radova rekonstrukcije i obnove zgrade Hrvatskoga sabora na sastanku održanom u utorak, 19. prosinca utvrdilo da su temeljem neobvezujućeg javnog poziva, koji je bio otvoren do 15. prosinca, zaprimljene dvije ponude - javljaju iz Hrvatskog sabora.
Ponude su dostavili:
1. Kolegij Družbe Isusove, Jordanovac 110, Zagreb. Ponuđeni objekt nalazi se na lokaciji Jordanovac 110.
2. City Island d.o.o., Dugoselska 5A, Dugo Selo, Rugvica. Ponuđeni objekt nalazi se na lokaciji Buzinski krči 7A, Zagreb.
- Saborsko povjerenstvo će u idućem koraku analizirati zaprimljenu dokumentaciju ponude te će temeljem svoje ocjene Predsjedništvu Hrvatskoga sabora predložiti donošenje odluke o odabiru zamjenske lokacije za rad Hrvatskoga sabora za vrijeme trajanja konstrukcijske i cjelovite obnove - javljaju.
Obnova će trajati više godine
Preseljenje će biti logistički izazov, jer trebat će naći prostor koji će moći primiti zastupnike, zaposlenike, opremu. Naime, u zgradi na Gornjem gradu smješteni su kabineti predsjednika i pet potpredsjednika Sabora, dvorane za sjednice odbora, saloni za protokolarne potrebe.
Svoje prostore imaju i predsjednici radnih tijela, klubovi, Straža, saborski izvjestitelji, stručne službe. U zgradi su i dva restorana, kafić, mala tiskara, knjižnica.
Koliko zaposlenika Sabor ima i koliko ih radi u glavnoj zgradi, a koliko u zgradi u Demetrovoj, gdje bi, uz postojeće, mjesto možda mogli naći još neki zaposlenici, iz Sabora nisu službeno odgovorili, no prema neslužbenim podacima radi se o ukupno oko 280 zaposlenika.
Spominje se i kako će obnova vjerojatno potrajati nekoliko godina, dijelom jer će biti sveobuhvatna, a dijelom jer je saborska zgrada zaštićeno kulturno dobro, što dodatno utječe na tempo radova.