Zamjenik ministra unutarnjih poslova rekao je da je lani minsko sumnjivo područje smanjeno za 71,9 km kvadratna što je 10 posto ukupno minski sumnjive površine
Vukšić: U HCR-u rade ljudi koji ne razlikuju minu od limenke
U Saboru se raspravljalo provedbi plana humanitarnog razminiranja i utrošenim financijskim sredstvima za 2013. godinu. Zamjenik ministra unutarnjih poslova Evelin Tonković izvijestio je da je lani minsko sumnjivo područje smanjeno za 71,9 kilometara kvadratna što je deset posto ukupno minski sumnjive površine.
- Minska sumnjiva područja na dan 31. prosinca 2013. godine su iznosila 613,6 kilometara kvadratnih - izvijestio je.
Tonković je naveo da je poslovima razminiranja minski sumnjivo područje smanjeno za 32,3 kilometra kvadratna.
Vukšić: Vlada je otvarala ured da zaposli sedam ljudi
Zastupnici su upozorili da se sredstva za razminiranje ne smiju smanjivati, ali i da se novac za pirotehničare troši na administraciju. Laburist Branko Vukšić osvrnuo se na iznesene brojke o razminiranju.
- U 2013. Hrvatskoj je ukupno razminirana površina veličine 32 milijuna metara četvornih. To nije točno jer je stvarno razminirano 28 milijuna 800 metara četvornih, a ostalo je pod navodnicima otpisano bez fizičkog ulaska u minsko sumnjiv prostor. Jesu li time ugroženi ljudski životi, možemo samo procijeniti. Pirotehničari kažu da jesu - kazao je.
Podsjetio je da je lani uz Hrvatski centar za razminiranje osnovan vladin ured kako bi se zaposlilo novih sedam ljudi, što je rasipništvo.
- U vremenu kad se reže stavka proračuna za razminiranje mora biti gotovo milijun i pol kuna za plaće zaposlenika vladinog ureda koji je iščita li se njegova zadaća i zadaća Centra za razminiranje uz koji postoji i Zaklada Hrvatska bez mina u potpunosti suvišan kao što su uostalom suvišni brojni drugi uredi, agencije i vijeća. I dok na pirotehničara koji svakoga dana nosi glavu u torbi otpada manje od kune po četvornom metru miniranog područja Vlada kapom i šakom baca novca - kazao je Vukšić.
Naveo je i da brigu o razminiranju vode profesor Neven Budak, energetičar Goran Granić, dizajner Davor Bruketa i glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman.
- Pitate se zašto ih sad nabrajam? Pa oni su u Hrvatskom centru za razminiranje stručnjaci za mine, a nemaju veze s razminiranjem. Čak i ne razaznaju minu od limenke graha, ali imaju veze sa strankama na vlasti - zaključio je laburist.
Đakić: Vlada rasipnički troši novac
Josip Đakić (HDZ) složio se s Vukšićem da Vlada rasipnički troši novce. Napomenuo je da su upravo Banski dvori pokrovitelj simpozija koji se održava od 23. do 25. travnja u Zadru u hotelu s pet zvjezdica.
- Mislim da to jasno govori o tome da li je cilj se rasipavati s novcima ili ih usmjeriti tamo gdje su najpotrebniji - kazao je.
Igor Rađenović (SDP) smatra da je njihov poraz što se program razminiranja ne provodi zadanim tempom jer su smanjenjena sredstva.
- Mi imamo samo dva puta. Jedno je da mijenjamo u cilju dakle vlastite vjerodostojnosti i odgovornosti. Jedno je da mijenjamo Nacionalni program razminiranja i prilagodimo ga mogućnostima i okolnostima koje dakle i financijskima i svima drugima koje imamo. A druga je da prilikom izglasavanja proračuna postoje, dakle poštujemo taj važeći Nacionalni program razminiranja kažem koji smo sami donijeli 2009. godine i osiguramo dovoljno sredstava za razminiranje - ustvrdio je Rađenović.
Inače, 2013. u potpunosti je razminirano područje Škabrnje, Karlovca i općine Antunovac , Čačinaca, Poličnika, Starigrada i Sv. Filipa i Jakova. U najvećem djelu razminirane površine bile su poljoprivredne.
Sljedeći tjedan predstavljanje ministara
Sabor je glasovanjem zaključio ovotjedni rad. Većinom glasova izmijenjen je Zakon o područjima od posebne državne skrbi kojim se braniteljima do 1. lipnja 2017. produljio rok za povrat kupoprodajne cijene obiteljskih kuća na tom području i to bez kamata. Zakon predviđa i obustavu preostalih sudskih i ovršnih sporova koji se vode oko povrata imovine vlasnicima u čiju imovinu su ulagali sredstva privremeni korisnici.
Izglasan je i novi Zakon o zadrugama koji predviđa osnivanje Hrvatskog centara zadružnog poduzetništva, a članstvo u njemu neće biti obvezno. Novi Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama koji je također usvojio Sabor ljudima s duševnim smetnjama omogućit će između ostalog glasovanje za vrijeme boravka u psihijatrijskoj ustanovi. Pojačava se kontrola nad primjenom prisilnih mjera te će psihijatrijske ustanove dva puta godišnje o njima morati izvijestiti posebno povjerenstvo. Ukoliko se prisilne mjere provode nad djetetom nadležno povjerenstvo morat će obavijestiti svaki put kad se mjere primjene. O svim mjerama ustanova mora izvijestiti i pravobraniteljica za osobe s invaliditetom.
Zastupnici su u drugo o čitanje uputili i Zakon o kamatama kojem je cilj rasteretiti bar dio građana i gospodarstva opterećenosti kamata.
Zastupnici se zbog Tijelova u svoje klupe vraćaju u ponedjeljak i radit će do srijede. Na matičnim odborima za zdravstvo te obrazovanje bit će predstavljeni novi ministri Siniša Varga i Vedran Mornar, a svoj prijedlog na odborima kratko će obrazložiti i premijer Milanović. Očekuje se da će nove ministre već u ponedjeljak potvrditi Sabor.