Dva vodeća člana Kukuriku vlade djeluju kao raštimani orkestar. Linić najavljuje otkaze, a Čačić umirovljenja a ne otkaze. Jedan je bio za, a drugi protiv Končara
S. Linić vs. R. Čačić: Žestoki karakteri u neizvjesnoj borbi
Liniću i Čačiću opozicija uopće ne treba. Tomislavu Karamarku potrebno je nekoliko dana da izrekne neki stav suprotan Vladinu, no ono što Linić objavi u petak, Čačić opovrgne najkasnije u sljedeća 24 sata.
Zadnji primjer je doista bez presedana. Slavko Linić je u petak rekao da će 20.000 ljudi dobiti otkaze iz državnih službi i javnog sektora, da bi Čačić već u subotu izjavio nešto posve suprotno.
- Neće biti otkaza, ali ćemo nastojati umiroviti 16.000 njih koji imaju pravo na mirovinu i još 17.000 onih koji imaju pravo na izvanrednu mirovinu. Novozaposleni će se ocjenjivati, pa će, ako ne zadovolje, moći dobiti otkaz, kao i u privatnom sektoru - rekao je Čačić.
Moramo djelovati u hodu, dodao je prvi potpredsjednik, pa smo već osmislili mjere kako smanjiti javni sektor od 230.000 ljudi... No “hod” o kojemu govori do te je mjere brz da im je očito izazvao pomutnju u glavi. Linić je naime, već u ponedjeljak ponovio svoj stav, ocijenivši Čačićeve tvrdnje - apsurdnima.
- Naša politika je da oni koji su stekli uvjete za punu mirovinu, moraju ići u mirovinu. Nitko, niti što se tiče državnih tijela, niti javnog sektora, niti državnih tvrtki, neće biti prijevremeno umirovljen. Apsurd bi bio da opet umirovljujemo mlađe ljude. Oni jesu opterećenje u mirovinskom sustavu, ali oni su tu mirovinu zaradili. Moja je procjena bila za javni sektor oko 20.000, istaknuo je ministar Linić.
U tu se polemiku, kao peti kotač na kolima nakon svega umiješao i Siniša Hajdaš Dončić koji je ustvrdio kako će u njegovu sektoru otkaz dobiti deset tisuća ljudi. Spadaju li oni u Linićevu kvotu ili ne, nije precizirao.