S. Koreja provela je testiranje svojeg podvodnog sustava nuklearnog oružja u znak prosvjeda protiv ovotjednih zajedničkih vojnih vježbi Južne Koreje, SAD-a i Japana, objavila je u petak državna agencija KCNA
S. Koreja testirala podvodni sustav nuklearnog oružja
Ispitivanje sustava "Haeil-5-23", kako je Sjeverna Koreja nazvala svoje podvodne dronove sposobne za nuklearni napad, izvelo je ministarstvo obrane u vodama kraj svoje istočne obale, stoji u izvješću, no ne navodi se datum.
Neimenovani glasnogovornik ministarstva optužio je Sjedinjene Države, Južnu Koreju i Japan da su "pobjesnili" s vojnim vježbama, upozorivši na "katastrofalne posljedice".
Mornarice triju zemalja održale su svoje trodnevne redovite vježbe do srijede, zajedno s američkim nosačem zrakoplova Carl Vinson, u sklopu napora da poboljšaju svoje odgovore na rastuće nuklearne i raketne prijetnje Pjongjanga.
"Položaj naše vojske u borbi protiv podvodnog nuklearnog oružja dodatno se zaokružuje, a njezine različite pomorske i podvodne akcije odgovora nastavit će odvraćati neprijateljske vojne manevre mornarica SAD-a i njegovih saveznika", rekao je glasnogovornik sjevernokorejskog ministarstva u priopćenju , navodi KCNA.
Sjevernokorejska državna televizija emitirala je prethodne testove atmosferske eksplozije, koje su nadzirale američke i južnokorejske vlasti, ali prijavljeno podvodno oružje nije neovisno potvrđeno.
Nazvan "Haeil", što znači cunami, novi sustav dronova prvi je put navodno testiran u ožujku 2023., a državni mediji su rekli da je namijenjen za prikrivene napade u neprijateljskim vodama i uništavanje mornaričkih udarnih skupina i glavnih operativnih luka stvaranjem velikog radioaktivnog vala kroz podvodnu eksploziju.
Nekoliko dana prije objave o najnovijem podvodnom testu, Sjeverna Koreja ispalila je novu hipersoničnu raketu srednjeg dometa na kruto gorivo, što su Washington, Seul i Tokio osudili kao ozbiljno kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a.
Nuklearni izaslanici triju saveznika okupili su se u četvrtak u Seulu, također osuđujući trgovinu oružjem Pjongjanga s Rusijom i neprijateljsku retoriku, baš u trenutku kada je sjevernokorejski ministar vanjskih poslova posjetio Moskvu i sastao se s predsjednikom Vladimirom Putinom.