Teologija je pozvana reagirati, ne samo na stanja neslobode, nego i na znakove njezina gubitka. Ruskom agresijom na Ukrajinu kršćanska se teologija našla pred velikim izazovom, rekao je Josip Dukić
'Ruska agresija na Ukrajinu izazov je za kršćansku teologiju'
"Tiranija i sloboda. Teologija u kriznim vremenima" naziv je dvodnevnog 28. međunarodnog teološkog simpozija održanog u Splitu na kojem su sudionici upozorili na "radikalan gubitak slobode u cijelom svijetu" te ocijenili da se ruskom agresijom na Ukrajinu kršćanska teologija našla pred izazovom.
- Teologija je pozvana reagirati, ne samo na stanja neslobode, nego i na znakove njezina gubitka. Ruskom agresijom na Ukrajinu kršćanska se teologija našla pred velikim izazovom. On se tiče shvaćanja ropstva i slobode, tiranije i demokracije, rata i mira, vjere i nevjere, zloporabe vjere u ratne svrhe, Crkve, njezine uloge i uloge njezinih predstavnika, ekumenizma, hrabrosti za istinu i jezičnih manipulacija - istaknuo je predsjednik Povjerenstva za organiziranje znanstveno-teoloških simpozija Josip Dukić.
Novi v. d. dekana KBF-a u Splitu Šimun Bilokapić je uparivanje slobode i tiranije nazvao „znakom vremena“ za teologiju.
To je, rekao je, poruka nama svima i našem dosadašnjem shvaćanju i življenju slobode, poruka slobodnom svijetu koji je prepun malih tiranija, osobito onih usmjerenih prema najslabijima.
- Jesu li možda i upravo sve te mikro-tiranije zapravo odškrinuta vrata za spektakularni ulet nekoj velikoj tiraniji - upitao je.
Akademik Marko Trogrlić, ovlašteni opunomoćenik Velikog kancelara Katoličkog bogoslovnog fakulteta (KBF) u Splitu mons. Dražena Kutleše, rekao je da "papa Franjo posljednjih mjeseci uporno poziva da u ovom trenutku povijesti valja ponovno otkriti zajedničku i ne individualističku dimenziju slobode".
- Oni koji su od Isusa primili dar oslobođenja ne mogu misliti kako se sloboda sastoji od toga da se drže podalje od drugih. Još manje, nadodali bismo ovdje, i to uz uporabu sile i nasilja, iznad drugih, i to obespravljenih i neslobodnih - naglasio je Trogrlić.
Profesor Filozofskog fakulteta u Zadru Jure Zovko je u izlaganju "Kršćanski korijeni europskog liberalizma" naglasio kako osobna sloboda i pravo osobe danas postoje samo u liberalnim zemljama s kršćanskom tradicijom kulturom.
Upravo zato jer čovjekova sloboda ima univerzalno značenje, a njezino kršenje se potvrđuje na konkretnim pojedinačnim slučajevima, smatra da u duhu europske političke filozofije nema opravdanja za totalitarne režime ni danas, ni u budućnosti.
- Demokratska etičnost trebala bi biti stožerna odrednica budućega društva - dodao je.
Na dvodnevnom skupu sudjelovalo je 10 inozemnih i domaćih predavača.