Kao rezultat, tržište je palo, pokazalo se da je neuravnoteženo, što je odmah utjecalo na ostale sektore, proizvodne lance, opću ekonomsku i financijsku stabilnost, rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova
Rusija: Vidi se snažan utjecaj korone na ekonomiju u svijetu
Moskva ne vidi znakove kartelnog sporazuma ili zavjere na tržištu nafte zbog pada cijena energenata, rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Aleksander Pankin u intervjuu za RIA Novosti.
Prema njegovim riječima, vidljiv je snažan utjecaj pandemijskog faktora korona virusne infekcije, koji je oštro smanjio ekonomsku aktivnost širom svijeta, a samim tim i potražnju za energijom.
Osim toga, ulogu su po njegovim riječima odigrale i "špekulativne igre s terminskim ugovorima i drugim financijskim instrumentima".
- S obzirom na te okolnosti teško je razgovarati o nekoj namjernoj kartelnoj zavjeri. Volatilnost i oštri skokovi cijena zadnjih mjeseci odvijaju se na pozadini višesmjernih signala, prakticiraju se masovni popusti od kotiranih cijena, a potražnja za raznim vrstama nafte se promijenila - rekao je Pankin.
- Kao rezultat, tržište je palo, pokazalo se da je neuravnoteženo, što je odmah utjecalo na ostale sektore, proizvodne lance, opću ekonomsku i financijsku stabilnost - dodao je.
OPEC + dogovorio se 12. travnja za smanjenje proizvodnje nafte za 9,7 milijuna barela dnevno u svibnju i lipnju, 7,7 milijuna barela u drugoj polovici godine i 5,8 milijuna dalje do kraja travnja 2022. godine. Pri tome se najveći dio smanjenja proizvodnje odnosi na Rusiju i Saudijsku Arabiju.