Ušli smo u 477. dan rata u Ukrajini. Broj mrtvih u napadu na skladište i stambenu zgradu u ukrajinskom gradu Krivij Rih porastao je na 12
Grossi posjetio Zaporožje. Preminuo još jedan muškarac ozlijeđen u napadu na Krivi Rih
Češki predsjednik Petr Pavel u četvrtak je rekao da obavještajne službe radi sigurnosti trebaju nadzirati Ruse u zapadnim državama jer je riječ o građanima zemlje koja je u ratu s Ukrajinom. Novi češki predsjednik, bivši general NATO-a, usporedio je tu situaciju sa stanovnicima japanskog podrijetla koji su živjeli u SAD-u tijekom Drugog svjetskog rata.
"Sve Ruse koji žive u zapadnim zemljama treba pratiti znatno više nego prije jer su građani nacije koja vodi agresivni rat", rekao je Pavel za praški ogranak Radija Slobodna Europa koji financiraju Sjedinjene Države. „Može mi biti žao tih ljudi, no u isto vrijeme, kad gledamo u prošlost, u vrijeme početka Drugog svjetskog rata, cijela japanska populacija u SAD-u također je bila pod strogim režimom nadzora. To je jednostavno cijena rata“, rekao je češki predsjednik koji je na vlast stupio u ožujku.
Novinari su ga pitali što misli pod „nadzorom“, a Pavel je rekao da govori o „sigurnosnim službama“. Oko 120 tisuća stanovnika japanskog podrijetla tijekom Drugog svjetskog rata stavljeno je u logore kako bi bili pod nadzorom američkih vlasti. Američki predsjednik George Bush se zbog toga ispričao Japanu 1991. godine.
Pavel je u travnju posjetio Ukrajinu, a u četvrtak je rekao da od skupa NATO-a u srpnju u Vilniusu očekuje jasnu podršku članstvu te zemlje. "Čvrsto sam uvjeren da će svi čelnici shvatiti kako je prisutnost Ukrajine u NATO-u i Europskoj uniji vjerojatno jedino jamstvo za osiguranje stabilnosti u ovoj regiji, za jačanje i NATO-a i EU-a te odvraćanje ruske agresivne politike“, kazao je.
"Vidim da se brojne zemlje slažu oko dugoročnog plana potpore Ukrajini koji se neće temeljiti na jednokratnim doprinosima, već na pažljivo planiranoj dugoročnoj proceduri", dodao je. Češka, članica NATO-a s 10,8 milijuna stanovnika, značajno pomaže Kijevu na humanitarnom i vojnom planu – primila je gotovo pola milijuna izbjeglica iz Ukrajine.
Kadirov: Čečanski borci raspoređeni u Belgorodu
- Čečenski borci raspoređeni su u ruskoj regiji Belgorod koja graniči s Ukrajinom kako bi spriječili napade ukrajinskih diverzantskih skupina- rekao je čečenski VOĐA Ramzan Kadirov.
Tijekom prošlog mjeseca Belgorod je izvijestio o nizu prekograničnih upada proukrajinskih ruskih partizanskih skupina koje sebe nazivaju protivnicima Vladimira Putina. Kadirov je rekao da su borci iz bataljuna Zapad-Bahmut poslani u kontrolnu točku u Graivoronu.
- Stanovnici teritorija uz granicu s Ukrajinom mogu biti mirni... Tko god posegne za našim granicama, dobit će silovit odgovor- rekao je Kadirov
Ukrajina poriče umiješanost u prekogranične napade uz navode da su to izravne posljedice ruske invazije.
Putin priznao nestašicu vojne opreme: Nedostaje puno stvari!
Vladimir Putin je priznao da njegovim oružanim snagama nedostaje vojna oprema koja im je potrebna da pobijede Ukrajinu u ratu. Istodobno tvrdi da Rusija pojačava proizvodnju oružja kako bi nadoknadila nedostatke.
Putin je u utorak sudjelovao na sastanku proratnih blogera u Kremlju, gdje je priznao da je 'tijekom specijalne vojne operacije postalo jasno da postoji nedostatak mnogih stvari; precizno navođenog streljiva, komunikacijske opreme, zrakoplova, bespilotnih letjelica i tako dalje', piše Politico.
Gradonačelnik: Umro 38-godišnjak koji je stradao u napadu na Krivi Rih
Gradonačelnik ukrajinskog grada Krivi Rih u Dnjepetrovskoj oblasti, Oleksandar Vilkul, objavio je da je danas preminuo 38-godišnjak od opeklina zadobivenih tijekom ruskog raketnog napada 13. lipnja. Time se ukupan broj mrtvih u tom gradu u napadu popeo na 13.
- Radio je kao montažer u jednom od poduzeća u Krivom Rihu- napisao je Vilkul na Telegramu.
Nakon napada muškarac je prebačen u bolnicu, ali je preminuo od zadobivenih ozljeda.
Ruske rakete su prije dva dana pogodine Krivi Rih tijekom noći. Pogođena je stambena peterokatnica, tvrtka i još jedna nepoznata lokacija u gradu, navodi Kyiv Independent.
UN-ovi eksperti opisali kako Rusi muče Ukrajince
Grupa stručnjaka UN-a izrazila je danas zabrinutost u pismu Moskvi u kojem su istaknuti izvještaji o rusko korištenju mučenja na ukrajinskim civilima i ratnim zarobljenicima.
Prema izjavi UN-ovih stručnjaka, metode mučenja uključuju električne šokove, stavljanje kapuljače na glave žrtava i izvođenje simuliranih egzekucija. Takve taktike koriste se kako bi se izvukle obavijesti, iznudila priznanja ili kao odgovor na navodnu podršku ukrajinskim snagama, izvijestila je agencija Reuters.
Alice Jill Edwards, specijalna izvjestiteljica UN-a za pitanja mučenja, izjavila je da su među navodnim žrtvama bili i ukrajinski civili i ratni zarobljenici. Dodala je da je o ovoj situaciji pisala Moskvi.
Glasnogovornik ruske diplomatske misije u Ženevi nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar. Moskva je ranije odbacila optužbe o mučenju ili zlostavljanju ratnih zarobljenika, ističući da ne cilja namjerno civile u Ukrajini.
Iako su optužbe za mučenje ranije iznesene protiv obje strane u sukobu koji traje već 15 mjeseci, tim nezavisnih stručnjaka UN-a istaknuo je da bi metode ruskih snaga mogle biti 'državno odobrene'.
- Dosljednost i metode torture sugeriraju razinu koordinacije, planiranja i organizacije, kao i izravno odobravanje, namjernu politiku ili službenu toleranciju od strane nadređenih- navodi se u pismu koje je poslala Edwards zajedno s nekoliko drugih nezavisnih stručnjaka.
- Poslušnost prema nadređenom ne može biti kao opravdanje za mučenje, a svaka osoba uključena u takve aktivnosti treba biti brzo istražena i procesuirana- dodala je.