Istraživanje iz 2018. upravo potvrđuje da su žene i mladi Romi višestruko diskriminirani, kako izvan zajednice, tako i unutar zajednice. Žene Romkinje su u prevelikom broju nepismene, ukazao je zastupnik Kajtazi
'Romkinje u Hrvatskoj su u najgorem položaju u odnosu na druge zemlje Europske unije'
Svim ženama čestitam Međunarodni dan žena uz želju da u predstojećem razdoblju budemo svjedoci manje nejednakosti u području rada, općem društvenom životu, politici i svim drugim područjima u kojima se žene danas osjećaju isključeno, diskriminirano, ugroženo, obeshrabreno, poručio je u Saboru zastupnik nacionalnih manjina Veljko Kajtazi.
Osvrnuo se tom prigodom i na položaj žena Romkinja naglasivši kako su i dalje žrtve diskriminacije.
- Istraživanje iz 2018. upravo potvrđuje da su žene i mladi Romi višestruko diskriminirani, kako izvan zajednice, tako i unutar zajednice. Upravo je ženama i djeci unutar romske zajednice potreban veći vjetar u leđa, a javnost i institucije moraju to prepoznati kao neizbježnu činjenicu - kazao je istaknuvši kako je žena unutar romske zajednice dvostruko više bez završene škole nego muškaraca.
- Najveći broj njih je radno neaktivno ili u statusu domaćice. One koje su i zaposlene, uglavnom su na privremenim ili sezonskim poslovima. Romska kućanstva su velika, u prosjeku više od pet članova, a više od 92 posto je u riziku od siromaštva s mjesečnim primanjima od 2500 kuna. Čak 85 posto kućanstava koriste socijalne usluge, a trećina Roma živi u ruševinama i neadekvatnim objektima. Žene Romkinje su u prevelikom broju nepismene - naveo je.
Romkinje u Hrvatskoj su u najgorem položaju u odnosu na druge zemlje Europske unije, naglasio je Kajtazi.
- Fizičko, verbalno i ekonomsko nasilje su problem na koji nema koordiniranog odgovora - poručio je.