Nekoliko nam je stručnjaka reklo kako je trudnoću nemoguće ne primijetiti, posebno od petog mjeseca nadalje, kad bebini udarci postaju sve jači, i obavezni su. Moguće je, međutim, trudnoću ignorirati
Rodilja iz Paklenice tvrdi da nije znala za trudnoću do poroda. Hrvatski doktori: 'Nemoguće'
Strankinja, mlada žena od 22 godine, sama je rodila djevojčicu u lugarnici Nacionalnog parka Paklenica. Za trudnoću, kako je posvjedočila ginekologinji i anesteziologinji koje su joj došle upomoć s HGSS-om, nije znala, porod je i za nju bio velik šok. Kako je dojavljeno HGSS-u s Paklenice, pozvani su zato što je ženi bilo "mučno", a ne radi poroda, što također potvrđuje njezine tvrdnje da za trudnoću nije znala. Liječnicama je konstatirala kako nikakvih simptoma trudnoće nije imala, sve je bilo regularno. Je li moguće da neka trudnica iznese cijelu trudnoću, a da ne zna da je u drugom staju?
- Nemoguće. Ako je sa ženom sve u redu, ona će najkasnije nakon pet mjeseci znati da je trudna. Krvarenja može biti, ali to nije menstruacija, i takvo krvarenje uglavnom traje prvih par mjeseci. S pet mjeseci se već osjete pokreti djeteta, koji su jači što trudnoća više odmiče, i obavezni su. Pri kraju trudnoće ti su pokreti djeteta toliko jaki, da je nemoguće da ih trudnica ne osjeti, kaže za 24sata prof.dr. Marko Dražen Mimica iz Klinike za ženske bolesti i porode KBC Split.
Drugim riječima, žena možda u početku i može ne znati da je trudna, no od petog mjeseca nadalje, to je gotovo pa nemoguće.
S njim se slaže i dr. Zlatko Topalović, specijalist ginekologije i porodništva.
- U početku trudnoće može biti krvarenja, koje će žena možda zamijeniti s menstruacijom, ali takvo krvarenje sigurno neće biti redovito, periodično, u redovitim intervalima. U nekom trenutku će i ono tjedan, dva, tri izostati, i žena bi trebala posumnjati na trudnoću pa napraviti test. Čak i da ima krvarenje tijekom cijele trudnoće, ono nije jednako kao menstruacija, drukčije je, i opet neće biti redovito kao menstruacija. Drugo, trudnoća nosi velike hormonalne promjene, promjene svake vrste, koje će primijetiti i okolina, a pogotovo trudnica, navodi dr. Topalović. Kako dodaje, nemoguće je ne primijetiti povećanje trbuha, grudi, dobivanje na težini, hormonalne promjene, na kraju krajeva i micanje djeteta u trbuhu nakon 20. tjedna trudnoće.
- U početku žena može možda pomisliti da su u pitanju crijeva, no kad krenu pravi bebini udarci, više to ne može misliti. Udarac je udarac, a kruljenje u crijevima nešto je sasvim drugo, pojašnjava stručnjak. Na pitanje je li moguće da "drugo stanje" bude različito kod nekog tko se bavi ekstremnim sportovima i podnosi velike fizičke napore, kaže da takvo nešto nije moguće. Trudnoća je velika promjena, i nemoguće ju je ne primijetiti, zaključuje dr. Topalović.
- Dakle, u pitanju je ili veliko negiranje trudnoće, ili neka druga takva, psihička pojava - svjesno odnosno nesvjesno bježanje od trudnoće. Priča bilo koje žene da do samoga kraja nije shvatila da je trudna baš i ne drži vodu, zaključuje ginekolog.
Još su nam neki stručnjaci potvrdili kako je moguće trudnoću ignorirati do tog stupnja, da ona za trudnicu ni ne postoji.