U petak je u akciji policije i USKOK-a uz predsjednika uprave Hrvatskih šuma Krunoslava Jakupčića uhićena i državna tajnica Ministarstva uprave i bivša kninska gradonačelnica Josipa Rimac
Rimac jučer nije odgovarala na pitanja: Danas izlazi pred suca
Odvjetnik Josipe Rimac, Vinko Gulišija, rekao je sinoć kako se njegovu klijenticu tereti za tri kaznena djela.
- Iscrpno je iznijela obranu, nije odgovarala na pitanja, ne iz taktičkih razloga, nego zašto je umorna i htjeli smo ovo što prije završiti. Objasnila je sve i odgovorila na sve što joj se stavlja na teret - rekao je.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Državna tajnica Ministarstva uprave i bivša kninska gradonačelnica, neslužbeno doznajemo, pred suca istrage trebala bi izaći danas oko 13 sati. Vlada ju je u petak razriješila dužnosti državne tajnice u Ministarstvu uprave.
Neslužbeno se doznaje da Jakupčića terete da je na traženje Josipe Rimac povukao negativna mišljenja za izdavanje uporabne dozvole za vjetroelektrane iako Hrvatske šume od investitora nisu naplatile cjelokupno dugovanje. Hrvatske šume nisu htjeli dati pozitivno mišljenje za uporabnu dozvolu dok se ne plati dug za štetu na šumama. Investitor smatra da ga time ucjenjuju. C.E.M.P je smatrao da ih Šume ucjenjuju i naplatom devet milijuna kuna.
Navodno je Jakupčić uspio naplatiti veći dio duga, no manji iznos ostao je neplaćen. Jakupčić je u prostorijama Uskoka iznosio obranu gotovo dva sata.
Doznajemo kako je Rimac kao naknadu za svoju ulogu u pogodovanju investitoru trebala dobiti mito preko svoje sestre. Naime, njezina sestra je agentica u jednom osiguravajućem društvu u kojemu je investitor trebao uplatiti policu osiguranja za vjetroelektrane. Ona bi za policu dobila brokersku proviziju u iznosu od 45.000 eura koju je trebala predati Rimac.
Optuženi su imali informacije da se nešto sprema
Kako neslužbeno doznajemo, privođenja su, između ostalog, krenula zbog nezakonitog zapošljavanja u velikom projektu vjetroelektrana koji vodi osoba rodbinski povezana s nedavno uhićenim trgovcem luksuznih automobila. Navodno se slučaj istraživao oko šest mjeseci. Navodno postoji i ekstenzivna dokumentacija, a spominje se i veliki broj telefonskih razgovora koje su istražni organi nadzirali. Kako neslužbeno doznajemo, uhićenja su izvedena ranije nego što se planiralo. Navodno je akcija trebala duže trajati, ali su istražitelji doznali da optuženi imaju informacije da im se nešto sprema pa su poduzeli uhićenja kako bi sačuvali dokaze.
Kako neslužbeno doznajemo, u akciji je 'palo' više od deset ljudi, a neki od njih ne žive u Hrvatskoj. Uhićeni su zbog sumnje u trgovanje utjecajem te zbog zlouporabe položaja i ovlasti.