Ministru obrane Mariju Banožiću, porezni obveznici će dati 26.300 eura subvencije za novu kuću. Hipoteku je upisao na svoj stan i imao je sreće jer iz vinkovačkog suda kažu da imaju samo 1 štrajkača i rade normalno
Riješeno za jedan dan! Banožić je unatoč štrajku dobio brzi upis hipoteke za svoj kredit APN-a
HDZ-ov ministar obrane Mario Banožić je ovaj tjedan unatoč štrajku službenika upisao hipoteku banke za kredit koji je dobio preko APN-a i koji će mu subvencionirati hrvatski porezni obveznici. Banožiću je APN odobrio kredit od 100.000 eura na rok od 15 godina, a subvencija rata tog kredita će ukupno iznositi 26.306 eura. Kamata je 2,88 posto i fiksna je za vrijeme otplate.
Banožić je dobio subvencionirani kredit za izgradnju nove kuće u Vinkovcima iako ima stan veći od 80 kvadrata u Vinkovcima, a trenutačno kao državni dužnosnik živi u državnom stanu od 92 kvadrata u centru Zagreba za koji plaća najamninu od 61 euro mjesečno. Ministar obrane je iskoristio zakonsku mogućnost da dobije subvencionirani kredit za kupnju ili izgradnju veće nekretnine u odnosu na postojeću. Stan u Vinkovcima će morati prodati u roku dvije godine.
Baš je zato pomalo neobično da Banožić nije upisao stan na zemljište na kojem gradi kuću, nego na svoj stan u Vinkovcima. Zemljište ne vrijedi 100.000 eura dok se na njemu ne sagradi nova kuća, pa je možda zato upisana hipoteka na stan. Ali taj stan će Banožić morati prodati u roku dvije godine, pa će vrlo vjerojatno morati prenositi hipoteku povoljnog kredita na kuću kada je izgradi.
Kako je vidljivo iz Zemljišnih knjiga, Banožić je podnio zahtjev za upis založnog prava 15.srpnja, na neradnu subotu. Odmah prvog sljedećeg radnog dana, u ponedjeljak 17. srpnja, zahtjev mu je odobren i hipoteka upisana na stan. Baš u ponedjeljak su službenici i namještenici koji su sedmi tjedan u štrajku najavili da više neće raditi ni hitne predmete poput upisa založnih prava.
Kako su nam svjedočili čitatelji koji su u sličnoj situaciji u Zagrebu, oni muku muče i čekaju upis hipoteka za kredite APN-a. Ali Banožić je očito imao sreće što u njegovim rodnim Vinkovcima velika većina referenata nije u štrajku, a iz suda poručuju da sva založna prava redovno rješavaju. Glasnogovornica Općinskog suda u Vinkovcima Ivana Lovrić Vidaček nam je to rekla kada smo je nazvali pitati kojom brzinom zbog štrajka rješavaju upise vlasništva i založnog prava...
- Od pet referenata u zemljišnoknjižnom odjelu, u Vinkovcima je u štrajku samo jedan. Svi predmeti se zato redovno rješavaju po redu zaprimanja, a krediti i upis založnog prava su hitni predmeti koji imaju prvenstvo rješavanja. Kod nas u središnjoj službi u Vinkovcima sve normalno funkcionira i četvero referenata redovno obavlja svoje poslove. U područnim službama je postotak štrajkaša veći - kaže nam Lovrić Vidaček.
Sasvim drugačije iskustvo u Zagrebu nam je prepričala čitateljica iz Zagreba. Ona je majka troje djece i prošla je svu proceduru APN-a, ali upis založnog prava još nije dobila.
- Dotad živimo kao podstanari s troje djece, najam nam je plaćen do 1. kolovoza. Riješili smo sve oko APN-a, solemnizaciju, bilježnik je slao požurnicu, a i ja osobno šaljem upite i zovem stalno. No ništa još. Mi spadamo pod Novi Zagreb, gospođa kod koje je došao naš predmet se potpuno oglušila. Čekamo doslovno tri minute njene dobre volje da izbjegnemo još jedan cijeli mjesec podstanarstva, ratu kredita i interkalarnu kamatu. To su nam tri jako bitne stavke. Investitor čeka svoj novac - priča žena te dodaje kako je zvala, molila, osobno išla pitati...
- Rekli su mi da će biti eventualno do petka. No bojim se. Shvaćam da se ljudi bore za sebe i svoje, ali oštećuju druge obitelji... - zaključuje.
APN nam je odgovorio o broju onih koji su upisani i dobili su kredite.
- APN je supotpisao oko 4700 (oko 95%) bankovnih ugovora od odobrenih zahtjeva. Isti su dostavljeni bankama - kažu, no dodaju kako je od tih 4700 zahtjeva samo 2300 korisnika čiji su krediti već isplaćeni.
Na dodatni upit, pojasnili su nam da je uobičajena je praksa da je nešto duži period provedbe i solemnizacije ugovora na temelju koje se isplaćuje kredit. Kažu da u ovom trenutku imaju oko 10 posto manje realiziranih subvencioniranih kredita nego lani, pa bi se eventualno tih 10 posto koji idu sporije, mogli pripisati štrajku.