Dekani sedam zagrebačkih fakulteta poručili su rektoru Borasu da se ograđuju od odluke o smjeni Vesne Vlahović-Štetić, a sindikat znanosti upozorava da su i Vlada i Boras odgovorni poreznim obveznicima
Ribić proziva Vladu: Slučaj Filozofskog pokazuje da je sudstvo neovisno od građana
Pozivanje na autonomiju sveučilišta puko je pokriće za nedopustivu samovolju rektora i njegove ekipe. Autonomija ne pripada čelnicima ustanove, već nastavnicima i znanstvenicima. Njena je svrha osigurati slobodno istraživanje, kritičko mišljenje i podučavanje, a nije svrha zaštita malverzacija i manipulacija sredstvima i ljudima, poručuju Vladi u novom otvorenom pismu Vilim Ribić, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO) i Igor Radeka, predsjednik velikog vijeća sindikata.
NSZVO je još prošli tjedan osudio događanja na Filozofskom faluktete, te smjenu dekanice Vesne Vlahović-Štetić, te su i prije odluke Senata Sveučilišta tražili od Vlade da se postavi prema slučaju. Peticiju za smjenu rektora Damira Borasa predali su i studenti te zaposlenici Filozofskog, no iz Vlade je stigao tek kratki odgovor da se "ne mogu miješati u autonomiju Sveučilišta".
Dekani pisali Borasu
Zbog cijele situacije rektoru Borasu pismo je uputilo i sedam dekana zagrebačkih fakulteta, piše Jutarnji list. Dekani Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Fakulteta organizacije i informatike, Fakulteta političkih znanosti, Akademije dramskih umjetnosti i Veterinarskog fakulteta ogradili su se od odluke Senata o smjeni Vesne Vlahović-Štetić.
- Smatramo da je prijelazom na održavanje sjednica Senata elektroničkim putem bez omogućavanja diskusijskog dijela sjednice potpuno onemogućena kvalitetna, konstruktivna i transparentna akademska rasprava i bačeno negativno svjetlo na naše Sveučilište. Posljednji primjer koji o tome svjedoči održavanje je sjednice na kojoj je potvrđena odluka rektora o suspenziji uprave Filozofskoga fakulteta. S obzirom na to da naši opetovani iskazi nezadovoljstva dosad nisu naišli ni na kakav odjek na sveučilišnim tijelima, primorani smo zbog zaštite ugleda i dostojanstva naših fakulteta, generacija naših studenata i naših zaposlenika, obratiti vam se i na ovaj način te pokazati da na Sveučilištu postoje i oni koji se ne slažu s takvim načinom rada - navode u otvorenom pismu dekani koji zahtijevaju da se o ovako osjetljivim točkama glasa transparentno i uz temeljitu raspravu.