'Djeca kupuju energetske napitke novcem za marendu, i piju ih na prazan želudac', kaže europarlamentarka i liječnica Biljan Borzan. U novom energetskom piću ima kofeina dvostruko više nego u Red Bullu
Jeste li čuli za Prime? Djeca ga žele, reklamiraju ga youtuberi: 'Opasno je, ima dosta kofeina'
Među mladima u Hrvatskoj postaje popularno energetsko piće Prime, koje je na zapadu liječnike već diglo na noge, budući da u jednoj limenci sadrži kofeina koliko ga ima, otprilike, šest limenki Coca Cole, ili dvije limenke Red Bulla. Proizvođač ga ne preporuča mlađima od 18 no to nije nikakva garancija da ga djeca zbilja neće kupovati. U Americi ga reklamiraju poznati youtuberi, što mlade može još i dodatno potaknuti na kupovinu.
Hrvatska europarlamentarka i liječnica Biljana Borzan već duže vrijeme vodi bitku da se energetski napitci općenito zabrane djeci, no pomaka nema.
- Po školama sam držala predavanja o energetskim pićima, i od puno nastavnika čula kako djeca s novcem koji dobiju od roditelja za marendu, kupuju energetska pića, i piju ih na prazan želudac. Roditelji to ne znaju, ili nisu dovoljno educirani, pitam se često da li bi djetetu dali da popije veliku šalicu turske kave, zaslađenu sa četiri velike žlice šećera. Jer, upravo to dobivaju u energetskim pićima, napominje Borzan.
I njezin kolega, epidemiolog prim.dr. Branko Kolarić upozorava kako su energetska pića kombinacija velikih količina šećera, kofeina i taurina, a istraživanja pokazuju da jako puno mladih, njih čak 87 posto, energetska pića kombinira s alkoholom.
- I to stvara sve veću žudnju pa i neku vrstu ovisnosti jer je živčani i kardiovaskulanri sustav stalno probuđen, napominje Kolarić. Borzan dodaje i to kako nakon energetskih pića djeci ostala slatka hrana "gubi" slatkoću, odnosno trebaju sve više šećera.
- Mijenja im se okus slatkog, stalno traže još, pa tako i u hrani. Baltičke su zemlje zabranile prodaju energetskih pića prije 18. godine. EU ne može donijeti legislativu zabrane, ali je ostavljeno državama članicama da to učine ako žele. U Francuskoj su zabranu djeci uveli pak neki društveno odgovorni trgovački centri, kaže Borzan.
Prof.dr. Igor Francetić, vodeći hrvatski stručnjak za kliničku farmakologiju pojašnjava kako, općenito, velika doza kofeina za neke može biti negativna jer povećava frekvenciju srca, podiže tlak.
- Čak bih rekao da je za starije takva opasnost veća nego za mlade, kaže profesor. Prvi učinak kofeina je, dodaje, diuretski, izaziva mokrenje, a tek onda, nakon više šalica kave, utječe na našu budnost.
Prema uputi American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, djeca mlađa od 12 godina trebala bi u potpunosti izbjegavati kofein, a adolescenti ne bi smjeli piti više od 100 mg kofeina dnevno. U slučaju prekeomjerne konzumacije može doći do ubrzanog rada srca, povišenog tlaka, nesanice, glavobolje, nervoze, bolova u trbuhu. Kofein bi posebno trebala izbjegavati djeca koja imaju srčanih problema.
18+
Biljana Botzan traži zabranu prodaje energetskih napitaka djeci
100 mg
Najviša doza kofeina za mlade, djeca do 12 ga ne bi smjela piti