Fiskalnom decentralizacijom smo im omogućili dodatna sredstva, a sada pomogli i da više ne budu u kategoriji poslovnog sektora, poručuje ministar socijalne skrbi komentirajući najave o poskupljenju Domova
'Regulirali smo cijenu struje i to je poruka Domovima za starije da ne idu u poskupljenje usluga'
Jesenskim paketom pomoći Vlade regulirana je cijena električne energije i to je poruka svim osnivačima, jedinicama lokalne samouprave i županijama da ne idu nipošto u povećanje cijena Domova iz razloga što smo im omogućili i fiskalnom decentralizacijom omogućili i dodatna sredstva, a sada i ovom odlukom da više ne budu u kategoriji poslovnog sektora i da njihova cijena struje bude na razini kućanstava, poručio je u Saboru ministar rada i socijalne skrbi Marin Piletić komentirajući najave nekih Domova za starije o poskupljenju svojih usluga za čak 20 posto.
Piletić naglašava kako im je Vlada intervencijom pomogla smanjiti rashode po pitanju cijene energenata, na koje su upravo i dobivali najviše prigovora i apele za pomoć.
- A već od 1. siječnja će biti novi model izračuna cijena socijalnih usluga koje pružaju Domovi da se trošak ne prelije na krajnje korisnike Domova - dodao je.
Upitan smatra li da je lako biti umirovljenik u Hrvatskoj, ministar je podsjetio kako je Vlada 2019. povećala model usklađivanja mirovina, da je od 2016. prosječna mirovina porasla za gotovo 30 posto, uveli dodatni staž za svako rođeno ili posvojeno dijete, što također doprinosi povećanju mirovine za dodatnih dva posto po djetetu, uveli jednokratne dodatke u ovoj energetskoj krizi, kao i Covid dodatke...
Govoreći o izmjenama Zakona o radu, koje je predstavio na jučerašnjoj sjednici Vlade i uputio u saborsku proceduru, Piletić je istaknuo kao najvažnije novine reguliranje rada na određeno vrijeme, kao i rada od doma, odnosno na daljinu izvan prostorija poslodavca.
- Želimo u ovim okolnostima kad zaista imamo potražnju na tržištu rada da smanjimo broj ugovora na određeno, da limitiramo broj uzastopnih ugovora na određeno na maksimalno tri u tri godine. Mi smo još uvijek u EU zemlja koja ima velik postotak prekarnih ugovora o radu, to su oni kratkotrajni na nekoliko mjeseci i upravo kroz zakonsku izmjenu želimo onemogućiti takvu vrstu ugovora i smanjiti na minimalno. Mi imamo četiri puta više takvih ugovora od europskog prosjeka - naveo je.