Kriminalističko istraživanje u Hrvatskoj pridonijelo je otkrivanju pravog identiteta financijske mule koje je koristila kriminalna mreža, a pranje novca vršilo se na više bankovnih računa u EU, Kini i Izraelu
Razbijena kriminalna mreža od 38 milijuna eura: S hrvatskih računa zaplijenili 600.000 eura
U velikoj operaciji uz potporu Europola koju je vodila Francuska, a u kojoj su sudjelovali i hrvatski PNUSKOK i Ministarstvo financija RH razbijena je francusko-izraelska kriminalna mreža umiješana u velike prevare izvršnih direktora u vrijednosti od 38 milijuna eura.
Zajednička istraga rezultirala je s pet akcijskih dana u razdoblju između siječnja 2022. i siječnja 2023. godine na području Francuske i Izraela, gdje su sigurnosne službe pretražile osam kuća, uhitili glavnog organizatora u Izraelu te još osam osumnjičenih (šest u Francuskoj i dva u Izraelu).
Zaplijenili su i lektroničku oprema i vozila, oko 3 milijuna eura s portugalskih bankovnih računa, 1,1 milijun eura s mađarskih bankovnih računa, 600.000 eura s hrvatskih bankovnih računa, 400.000 eura s španjolskih bankovnih računa, 350.000 eura u virtualnim valutama. Ukupna vrijednost zapljena procjenjuje se na oko 5,5 milijuna eura.
Dvije žrtve paralelne prevare
- Kriminalna mreža, sastavljena od francuskih i izraelskih državljana, ciljala je na tvrtke smještene u Francuskoj. Početkom prosinca 2021. jedan od osumnjičenika lažno se predstavljao kao izvršni direktor tvrtke specijalizirane za metalurgiju, sa sjedištem u departmanu Haute-Marne u sjeveroistočnoj Francuskoj. Prevarant je od računovođe tvrtke zatražio hitan i povjerljiv prijenos 300 000 eura u banku u Mađarskoj. Prijevara je otkrivena nekoliko dana kasnije kada je računovođa, misleći da djeluje za direktora tvrtke, pokušao obaviti transfer od 500 tisuća eura. Tvrtka je podnijela prijavu, a istražitelji su naknadno utvrdili da je poziv od navodnog izvršnog direktora došao iz Izraela.
- Krajem prosinca 2021., developer nekretnina sa sjedištem u Parizu također je bio žrtva prijevare sa sličnim modusom operandi. Međutim, šteta je u ovom slučaju bila mnogo veća. Kako bi počinili prijevaru, osumnjičenici su se predstavljali kao odvjetnici, rekavši da rade za poznatu francusku računovodstvenu tvrtku. Nakon što je stekao povjerenje žrtve, prevarant je zatražio veliki, hitan i povjerljiv transfer. Pretvarajući se da su konzultanti, nagovorili su glavnog financijskog direktora (CFO) da milijune eura prebaci u inozemstvo. Ukupno su tvrtku u nekoliko dana prevarili za gotovo 38 milijuna eura. Koristeći već postojeću shemu pranja novca, ta su sredstva brzo prebačena u različite europske zemlje, potom u Kinu i konačno u Izrael.
Hrvatski istražitelji pridonijeli otkrivanju pravog identiteta financijske mule koje je koristila kriminalna mreža
Veza između ove dvije prijevare utvrđena je u siječnju 2022. godine kada je pariška tvrtka za nekretnine podnijela prijavu. Razmjena informacija i međunarodna suradnja koju je omogućio Europol doveli su do otkrivanja sudionika, modusa operandi i sredstava.
Kriminalističko istraživanje u Hrvatskoj pridonijelo je otkrivanju pravog identiteta financijske mule koje je koristila kriminalna mreža. Nadležna tijela u Hrvatskoj blokirala su i zamrznula više od 600.000 eura na nekoliko bankovnih računa. Vezano uz kaznena djela počinjena na području Hrvatske provode se izvidi od strane policije i nadležnih državnih odvjetništava.
U Mađarskoj i Portugalu zaplijenili preko 10 milijuna eura
Istraga u Portugalu dovela je do zapljene približno 3 milijuna eura na više bankovnih računa. Mađarske vlasti otkrile su da je više od 7 milijuna eura primljeno na mađarske bankovne račune prije nego što je podignuto u gotovini ili prebačeno na bankovne račune u drugim zemljama.
Mađarske vlasti ispitale su 16 osoba, od kojih su dvije već ranije uhićene i trenutno su nadzorom. Na više bankovnih računa zaplijenili su više od milijun eura.
U cijeloj operaciji uz Francusku i Hrvatsku sudjelovali su i mađarska Budimpeštanska metropolitanska policija (Budapesti Rendőr- főkapitányság), Izraelska policija (משטרת ישראל/شرطة إسرائيل), portugalska Pravosudna policija (Policia Judiciaria) i španjolska Nacionalna policija (Policía National).
Europol pomogao pratiti kretanje novca
Od siječnja 2022. Europol olakšava razmjenu informacija i pruža specijaliziranu analitičku podršku, uključujući financijsku analizu i analizu kriptovaluta te ekspertizu. Analiza je dovela do identifikacije veza između zemalja kako bi se omogućila hitna zapljena imovine stečene kriminalom, prije nego što je osumnjičenici mogu oprati.
Tijekom dana akcije, Europol je poslao stručnjake u Francusku, Mađarsku i Izrael kako bi u stvarnom vremenu provjerili operativne informacije u Europolovim bazama podataka i pružili forenzičku podršku na terenu.
Europol je 2020. godine osnovao i Europski centar za financijski i gospodarski kriminal (EFECC) kako bi povećao sinergiju između gospodarskih i financijskih istraga i ojačao svoju sposobnost pružanja podrške tijelima za provođenje zakona u učinkovitoj borbi protiv ove velike kriminalne prijetnje.