Na današnji dan 1898. godine rođen je blaženi Alojzije Stepinac, zagrebački kardinal čiji su život i djelo za mnoge još uvijek kontroverzni i sporni
Ratni dragovoljac, nesuđeni ženik i budući svetac Stepinac
O zagrebačkom kardinalu blaženom Alojziju Stepincu mnogo je toga već rečeno i napisano. Povodom njegovog rođendana donosimo vam manje poznate podatke o omiljenom hrvatskom kardinalu i velikanu Katoličke crkve u Hrvatskoj čija se kanonizacija s nestrpljenjem očekuje unatoč protivljenjima sa srpske strane.
Otišao u rat sa 18 godina
Nekoliko dana nakon što je 1916. godine maturirao u klasičnoj gimnaziji u Zagrebu uoči 18. rođendana, pozvan je u austrougarsku vojsku.U vojsci nije podnosio da se pred njim psuje a nedjeljom poslije mise, kad su drugi kadeti odlazili u javne kuće ili tražili slične zabave, on se penjao uz 561 stepenicu do svetišta Majke Božje na Trsatu kako bi slušao drugu misu.
Borio se na talijanskom bojištu, a u srpnju 1918. ranjen je u nogu i zarobljen te idućih pet mjeseci provodi kao zarobljenik u nekoliko talijanskih logora gdje je naučio talijanski jezik.
Borio se na Solunskoj fronti kao dragovoljac Jugoslavenske legije, a tek je 1919. godine demobiliziran te se vrati kući u časničkom činu potporučnika redovne vojske a 1920. godine promaknut je u čin pričuvnog poručnika.
Skoro se oženio
Stepinčev otac je par godina nakon što se vratio iz rata počeo misliti kako je vrijeme da mu se sin oženi i to mu je rekao.
Imao je već 26 godina i otac je planirao veliki posjed u Kamenarevu prenijet je Alojzija, kako bi imao dom za buduću nevjestu i to je budućeg svećenika i kardinala napokon potaknulo da učini prvi korak.
Udvarao se Mariji Horvat, kćerki svog učitelja iz osnovne škole. Pisao joj je duga pisma puna nježnosti a ona mu je odgovarala s istim žarom. Nju je vidio kao svoju buduću ženu. U mnogobrojnim pismima sačuvana su intimna svjedočanstva vjere Alojzija Stepinca, njegovi pogledi na brak, na obitelj i privrženost dvoje mladih ljudi. Iako su se sreli samo jednom, a do zaruka u biti nije ni došlo, preko tih pisama ostvarili su prisan i dostojanstven odnos. Uskoro je ona shvatila da je on sasvim posvećen Bogu te su se preko pisama uz mnogo poštovanja i razumjevanja i oprostili.
Najmlađi biskup na svijetu
Papa Pio XI. imenuje ga 28. svibnja 1934. nadbiskupom koadjutorom s pravom nasljedstva. Premda nije dosegnuo kanoničku dob da postane biskupom, imao je doktorat Gregorijanskog instituta i zbog toga je na njega Sveta stolica blagonaklono gledala.
Pored toga bio je i solunski dobrovoljac, što je pozitivno utjecalo na kralja. Bio je tada najmlađi biskup na svijetu s 36 godina života i nepune četiri godine svećeništva. Na Ivanje, 24. lipnja 1934. zaređen je za biskupa u zagrebačkoj katedrali.
Nadbiskup Antun Bauer ga odmah uključuje u najintenzivniji pasotral prostrane nadbiskupije.
Nije htio postati nadbiskup
Kada je Stepinac saznao da će postati Bauerov nasljednik, prvo je gledao bez riječi u nadbiskupa Bauera, a onda je prasnuo usmijeh. No, kada je nadbiskup Bauer ponovio svoju tvrdnju, Stepinac je pao na koljena govoreći kako je mlad i sasvim neprikladan. Monsinjor Pellegrinetti tješio ga je: "Budite mirni! Pogreška da ste mlad postaje svakim danom sve manja." Postavši nadbiskup radikalno je smanjio broj večera i primanja u nadbiskupskom dvoru, a među nekim svećenicima nazivan je boljševičkim nadbiskupom.
Židovska povjesničarka: Nevin je stradao!
Američka povjesničarka židovskog podrijetla dr. Esther Gitman ima samo jedan cilj - pobiti optužbe protiv Stepinca. Ona smatra da je on u spašavanju Židova pokazao veliku hrabrost te je prošle godine objelodanila niz dosada nepoznatih povijesnih dokumenata koji pokazuju kardinalovu dosljednost i ustrajnost u spašavanju ugroženih, posebice Židova, tijekom Drugoga svjetskog rata.
Inače Esther Gitman rođena je u židovskoj obitelji u Sarajevu 1939. pobjegla na početku Drugog svjetskog rata iz NDH i živjela u Italiji, Izraelu, Kanadi, SAD-u. Doktorirala je povijest na sveučilištu u New Yorku s temom "Spašavanje i preživljavanje Židova u NDH 1941-1945. godine".
Škola Alojzija Stepinca u New Yorku
U New Yorku od 1948. postoji škola Alojzija Stepinca, u kojoj su nauk hrvatskog blaženika proučavali poznati glumci, sportaši, biznismeni.Oscarovac Jon Voight i glumac Alan Alda (najpoznatiji po glavnoj ulozi u seriji “M.A.S.H.”) su davnih pedesetih godina prošlog stoljeća bili polaznici katoličke Srednje škole nadbiskupa Stepinca u gradu White Plains u američkoj saveznoj državi New York. Upravo su u toj školi stekli prva značajnija glumačka iskustva i utabali svoj put u američki glumački vrh jer je škola od samog početka nudila i kvalitetnu dramsku nastavu.
Škola je otvorena dvije godine nakon Stepinčeva uhićenja. Novac za gradnju prikupili su vjernici iz katoličkih župa u okrugu Werchester, među kojima ih je bilo i nekoliko čiji su preci krajem 19. i početkom 20. stoljeća došli u SAD iz Hrvatske.