Predsjednik Udruženja njemačkih industrijskih i trgovinskih komora (DIHK) Peter Adrian naglasio je da posebno manjka sirovina kao što je paladij, koji se koristi u proizvodnji katalitičkih pretvarača
Rat u Ukrajini prijeti opskrbi materijala njemačkih tvrtki
Njemačka industrija suočila se u veljači s još težom nestašicom sirovina, posebno u automobilskom i sektoru strojeva, čiji bi se problemi mogli pogoršati zbog rata u Ukrajini, upozorili su u ponedjeljak iz udruge DIHK.
Predsjednik Udruženja njemačkih industrijskih i trgovinskih komora (DIHK) Peter Adrian naglasio je da posebno manjka sirovina kao što je paladij, koji se koristi u proizvodnji katalitičkih pretvarača u automobilskoj industriji.
>>> Zbivanja iz rata u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.
Podsjetio je da je Rusija drugi najveći dobavljač paladija u svijetu, nakon Južnoafričke Republike. "Ne bude li ga Rusija više mogla isporučivati, prijeti opasnost velikih poremećaja u pojedinim sektorima gospodarstva", rekao je Adrian za novine medijske skupine Funke.
To bi moglo dovesti do kašnjenja isporuke automobila, dodao je Adrian. Predsjednik DIHK-a ujedno je naglasio da će Rusija vjerojatno pokušati iz Kine nabaviti proizvode obuhvaene zapadnim sankcijama, što bi također moglo utjecati na trgovinske odnose Njemačke s Kinom.
Prema rezultatima istraživanja Ifo instituta u veljači, gotovo tri četvrtine tvrtki požalilo se na uska grla i probleme s nabavom intermedijarnih proizvoda i sirovina.
To znači da se situacija znatno pogoršala u odnosu na siječanj kada je sličan prigovor iznijelo 67,3 posto od 2.300 kompanija obuhvaćenih istraživanjem, objavio je Ifo u ponedjeljak.
- Priželjkivani je zaokret izostao - konstatirao je Klaus Wohlrabe, šef istraživanja u institutu sa sjedištem u Muenchenu. Istaknuo je da se nestašica sirovina ponovno intenzivirala u svim sektorima, dodatno odgodivši oporavak industrije.
U automobilskoj i industriji strojeva čak 89 posto tvrtki požalilo se na probleme u lancu opskrbe, a u stopu ih slijede proizvođači opreme za obradu podataka i električne opreme, s udjelom od po 88 posto, pokazala je anketa Ifoa.
- Industriji i dalje teško polazi za rukom pretočiti jako dobru situaciju s narudžbama u stvarnu proizvodnju - rekao je Wohlrabe.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...