UZBUNA: Teret gospodarske krize i nelikvidnosti tvrtki prelamaju se uglavnom na leđima radnika. U RH čak 73.000 ljudi mjesecima nisu primili ni lipe
Radnici: Radimo, ali plaće ne primamo već mjesecima
Teret gospodarske krize i teške nelikvidnosti tvrtki prelama se uglavnom na leđima radnika. Ako i imaju sreću da su zadržali radno mjesto, njih 73.000, iako rade za to, već mjesecima nisu plaćeni.
Strahuje se da bi do ljeta bez plaće moglo raditi više od 100.000 ljudi. Najgore stanje je u prerađivačkoj industriji i uslužnim djelatnostima. Za svoje plaće štrajkom glađu bori se više od 30 radnika splitske Željezare, a utemeljili su i stožer za obranu tvrtke. Od travnja 2009. godine nisu primili plaću, a prije godinu dana obustavljena je i proizvodnja. Radnici su dobivali tek minimalac od 2100 kn, koji im sad kasni već mjesec i pol.
- Doma se odričemo svega, a najgore je što nedavno nisam mogao platiti ni kćerino vjenčanje. Čitav mi minimalac, kad uopće i stigne, ode na podmirenje rate kredita - rekao je Tonći Mužić (61), poslovođa u pogonu posrnule tvrtke. Supruga mu je u mirovini, a sreća je, kaže, što su mu djeca odrasla pa ih ne mora hraniti. Plaću pola godine nije vidio ni Slavko Devčić (50), koji je osam godina zaposlen u Sušionici voća i povrća iz Vrpolja. Plaći se ni ne nada jer je tvrtka, kaže, već sedam godina u dubiozi. Navodi i da mu već pet i pol godina nije uplaćena naknada za mirovinsko osiguranje.
- Dvoje djece i supruga su mi na burzi. Preživljavamo od sezonskih poslova. Djeca konobare, ja odradim neki fuš - rekao je.
U Agroiloku 62 radnika prazne novčanike gledaju tri mjeseca. Varioc Ivan Horvatić (56) već je nekoliko mjeseci na bolovanju i sprema se na tešku operaciju tumora. Ne može shvatiti da država dopušta tvrtkama da ne isplaćuju radnike, kao i da im tolerira da godinama ne uplaćuju mirovinsko osiguranje. Njegov kolega Mirko Kujundžić (51) nakon mjeseci “vaganja” odlučio je dati otkaz iako mu je supruga trudna. Vjerovao je da će teška situacija kratko trajati, no bilo je, kaže, sve gore. Tijekom godine su on i njegovi kolege dobili, kaže, samo četiri ili pet plaća.
- U Agroiloku izvjesna mi je bila samo neizvjesnost. Nekad smo bili biser Srijema, a danas smo sramota - kaže Kujundžić. Nada se da će ostvariti pravo na mirovinu, koja bi mu trebala biti i do 500 kuna viša nego dosadašnja plaća, a što je najvažnije - bit će redovitija.
Mirko Kujundžić (51)
Staž: 30 godina
Tvrtka: Agroilok
Ne prima plaću: 3 mjeseca
Ivan Horvatić (56)
Staž: 30 godina
Tvrtka: Agroilok
Ne prima plaću: 3 mjeseca
Slavko Devčić (50)
Staž: 8 godina
Tvrtka: Sušionica voća i povrća
Ne prima plaću: 6 mjeseci
Tonći Mužić (61)
Staž: 41 godina
Tvrtka: Željezara Split
Ne prima plaću: 10 mjeseci