U zemljama EU medicinske sestre i tehničari imaju plaće od 2500 eura i više, dok u Hrvatskoj od mizernih početnih 3500 do 6000 kuna. Naše medicinske sestre tvrde kako odlaze zbog neadekvatnih uvjeta rada
'Radimo mnogo i želimo raditi, ali tražimo da nas se cijeni'
Situacija je dramatična i krajnje je vrijeme da se to shvati. Nedostaje nam 12.000 medicinskih sestara, više od 1000 njih posljednjih godina napustilo je Hrvatsku, a više od 2000 ih je predalo zahtjeve za odlazak u inozemstvo, što dovodi u pitanje zdravstvenu skrb naših građana.
Poručila je to u četvrtak Ankica Prašnjak iz Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara, pozivajući vladajuće da hitno poduzmu nešto kako bi spriječili odljev zdravstvenih djelatnika. Prije svega, traže povećanje plaća koje su, dodaju, ispod svake razine dostojanstva.
- U zemljama EU, Njemačkoj, Austriji, Irskoj i Italiji, plaće medicinskih sestara i tehničara kreću se od 2500 eura naviše. Zemlje koje su donedavno bile iza nas, poput Rumunjske, Mađarske i Poljske, povećale su plaće svojim zdravstvenim radnicima 25 posto. U nekim zemljama čak i do enormnih 70 posto. Njihove vlasti su prepoznale da je situacija dramatična i da moraju ljude zadržati u svojoj zemlji. Mislimo da je nedopustivo da naše sestre i tehničari imaju plaću od 3500 do 6000 kuna - istaknule su.
No male plaće nisu jedini problem. Ima ih još.
- Neki od gorućih problema su neadekvatni uvjeti rada, neprovođenje zaštite na radu, sve veća izloženost fizičkim napadima. Mladi nam odlaze van, a stariji u mirovinu - dodale su medicinske sestre.
Zbog nedostatka radne snage u sustavu zdravstvene zaštite, upozorile su, oni djelatnici koji su ostali rade pod prevelikim opterećenjem, a zbog stresa i fizičkog preopterećenja nerijetko obolijevaju i završavaju na bolovanju, što dodatno otežava ionako tešku situaciju.
- Da bi se zdravstveni sustav održao, sestre i tehničari rade prekovremeno, pa čak i iznad zakonski dopuštenih okvira, a prekovremeni im se ne plaćaju adekvatno. Jedna medicinska sestra ili tehničar mora skrbiti i do 20 pacijenata, a pri tome im je nametnuto obavljanje poslova koji ne ulaze u kompetencije njihova rada, poput, primjerice, primjene transfuzije, kateterizacije muškaraca, što je obveza liječnika - kažu.
Ogorčene su što vladajući ne poduzimaju ništa da zaustave egzodus ljudi svih profesija.
- Poslali smo više od 10 dopisa Ministarstvu zdravstva, kao i rada, HZZO-u... Nitko nam nije ništa odgovorio niti nas pozvao - poručile su dodajući kako se zbog nedostatka zdravstvenih djelatnika smanjuje i broj kreveta u pojedinim bolnicama.
- Ravnatelji KBC-a Zagreb i Opće bolnice Dubrovnik sami su naveli da će uslijed nedostatka medicinskih sestara zatvarati čak i odjele. Na kraju, ništa drugo ni ne preostaje jer sestra se ne može teleportirati i stvoriti si osam ruku kako bi bila istodobno u pet soba. Pacijenti se žale da ne dobivaju adekvatnu skrb, a sestre da ne mogu tako raditi. Situacija je vrlo zabrinjavajuća i pitamo se zabrinjava li se itko osim nas - rekle su.
Istaknule su i kako se treba ukinuti zabrana zapošljavanja te dati slobodu ustanovama, a ne čekati da ministarstvo odobri svaki zahtjev.
- Radimo mnogo i želimo raditi, ali tražimo da se naša profesija cijeni - poručile su.