Na štandu kojeg je postavila komunalna tvrtka Čistoća žitelji splitskog gradskog kotara Bol su se u subotu informirali o novom sustavu odvajanja otpada te o tomu razgovarali s gradonačelnikom Ivicom Puljkom
Puljak Splićanima objašnjavao novi sustav odvajanja otpada
Građani su postavljali pitanja koja su se odnosila na pravilno odvajanje otpada te na mogućnosti odlaganja većih količina otpada na reciklažnim dvorištima i na ritam ugradnje polupodzemnih spremnika u Splitu.
- Zanimanje građana, ali i sve bolji rezultati odvajanja, daju optimizam i dokazuju da smo na dobrom putu da svi zajedno prihvatimo novi sustav odvajanja i nove životne navike, na dobrobit sviju nas i našeg grada - kazao je gradonačelnik Puljak.
Na štandu su stanovnici, uz informiranje i edukaciju, mogli preuzeti i besplatne vrećice za odvojeno prikupljanje biootpada, papira i plastike, platnene torbe, magnete i edukativne letke u kojima je detaljno objašnjeno pravilno razvrstavanje otpada.
U gradskom kotaru Bol su dosad otvoreni polupodzemni spremnici na osam mjesta.
Građani Splita, kako je priopćeno iz Gradske uprave, na raspolaganju imaju četiri vrste spremnika u koje mogu odlagati odvojeni otpad.
Biootpad se odlaže u spremnike sa smeđim poklopcem, metalna, plastična i tetrapak ambalaža u spremnike sa žutim poklopcem, miješani komunalni otpad u spremnike s crnim poklopcem, dok su spremnici s plavim poklopcem predviđeni za papirnatu i kartonsku ambalažu.
Grad Split, navodi se, i dalje sustavno radi na poboljšanju i izgradnji nove infrastrukture potrebne za propisno zbrinjavanje otpada.
Podsjeća se kako je u rujnu 2022. započeto postavljanje polupodzemnih spremnika. Stanovnici Plokita dobili su spremnike na 12 lokacija, na Kmanu su spremnici otvoreni na četiri mjesta, a na Lovretu na šest lokacija.
Građani do sada na raspolaganju imaju spremnike i u kotarima Varoš, Grad, Lučac Manuš, Bačvice i Spinut. Do kraja ljeta planirano je postavljanje još 340 polupodzemnih spremnika po splitskim kvartovima, priopćeno je iz splitske Gradske uprave.