Uglavnom sve škole u Hrvatskoj uspjele su se organizirati te je učenike dočekao besplatni obrok. Vlada je za to osigurala 544,11 milijuna kuna
Prvi besplatni obroci za baš svu djecu: Školarci dobili sendviče, namaze, ali i kuhane ručkove
S prvim danom drugog polugodišta učenike u većini hrvatskih osnovnih škola dočekali su i prvi besplatni obroci. Od svježe pripremljenih sendviča u splitskim školama, peciva i krafni, do namaza od tune, palente i voća, sve je to servirano učenicima ovisno o tome kako se koja škola organizirala.
Prema prvim podacima, za besplatne obroke prijavila se većina učenika, primjerice, u Puli će obroke primati 4050 osnovnoškolaca u jedanaest škola, odnosno 2270 učenika više nego dosad. Odluku Vlade započeli su i u svim riječkim školama, s više od 8000 učenika, kao i 96,5% učenika u Primorsko-goranskoj županiji.
Na meniju OŠ Trsat, primjerice, školarci tako imaju izbor jela poput svježe spravljenih namaza od tune, domaćeg kukuruznog kruka i peciva sa sezamom, meda, sira, narezaka, jaja, suhog i svježeg voća, palente i jogurta, cornflakesa.
- Kod nas je proces oko zdravih marendi više manje već dosta dobro posložen jer smo još od 2007. uveli program zdrave prehrane, no sada ćemo u praksi vidjeti kako će to funkcionirati na nivou cijele škole. Naime, po preporukama vlade nismo radili anketu o broju učenika koji su zainteresirani za navedene marende pa ćemo kroz vrijeme vidjeti da li će sva djeca u konačnici željeti besplatne obroke te kako ćemo koordinirati dane kada neka od djece budu izostajala zbog bolesti i slično. Marendu je dosad koristilo 70% učenika. Što se prostora, kuhinje i kuharica tiče, također nemamo problema, a ako se i dogodi da prostora pofali, nije problem jer imamo tacne pa djeca mogu pojesti i u učionici. Na meniju uvijek imamo dva izbora i trudimo se da sva hrana bude zdrava, izbjegavajući gotove pekarske proizvode - kaže ravnateljica OŠ "Trsat" Sonja Lefler.
U Šibeniku su pripremili i kuhane i gotove obroke, a za obrok se prijavila većina djece.
Anketu o zainteresiranosti roditelja za besplatne marende nisu radili ni u OŠ "Vladimir Gortan" te će se i tamo navedeni program usklađivati u hodu. Navedene škola ima 16 razrednih odjeljenja gdje je do sad praksa bila da u postranoj blagavaonici u prizemlju niži razredi doručkuju nakon 2., a viši nakon 3. sata.
- Za sada je obrok ponuđen svima, kao što je to bilo u vrijeme mojeg i vjerojatno vašeg školovanja i tako treba biti. Podržavam takvu odluku - kaže ravnatelj Venelin Mehić. Kod njih se topli obroci inače kuhaju za učenike produžene nastave.
U ponudi marende, dodaje, škola nudi jela poput sendvića i svježeg voća, čaja i svitka od šunke i sira, mlijeko i pirošku. Pazi se da obrok bude kvalitetan i izbjegava bilo kakav 'fast food'. Meni je također prilagođen djeci s alergenskim poteškoćama.
U šibenskim školama djeca su dobila i topli obrok, a zagrebačke škole prilagodile su dosadašnju prehranu. U osiječkim školama učenicima su ponuđeni obroci prema posebno složenim jelovnicima koje je izradio Nastavni zavod za javno zdravstvo Andrija Štampar. Tijekom siječnja će se vidjeti koliko će učenika uzimati obroke, te će se škole prilagoditi. Državaje za to u svom proračunu osigurala 544,2 milijuna kuna.