Drago mi je da postoji veliki dio naših građana koji su moderni i proeuropski orijentirani, ali oni su tihi. Ovaj drugi, manjinski dio je glasniji i čini se da je dominantan, ali drago mi je da nije, izjavila je
Prva žena Supetra: Bleiburg? Hvala, imamo važnijih stvari
Zaspala sam kao gradonačelnica, a probudila se kao celebrity, kroz smijeh nam je prva žena Supetra Ivana Marković (40) komentirala lavinu pozitivnih reakcija i simpatija na njezin odgovor Bleiburškom vodu. Ona je 29. studenog prošle godine odbila dati novac za Bleiburg i u njemu je jasno iznijela svoj stav.
- Grad Supetar nije u mogućnosti odvojiti sredstva za Vaše projekte jer je već predvidio sredstva za proslavu 75 godina oslobođenja našeg otoka Brača od nacističke i fašističke okupacije, gdje su u četiri godine rata u borbi protiv okupatora poginula 492 bračka borca, dok je 275 Bračanki i Bračana stradalo od fašističkog terora. U ratu je stradalo 110 djece, dok ih je 118 ostalo bez jednog, a osam bez oba roditelja. Proslavu ćemo održati u čast i prisjećanje svih onih koji su bili dio borbe velikog svjetskog pokreta za slobodu i dostojanstvo čovjeka - obrazložila je gradonačelnica svoju odluku.
Njen odgovor netko je 'iskopao', a zatim se poput munje gotovo preko noći proširio društvenim mrežama.
Da je osvanula u medijima, Marković je saznala tek u ponedjeljak nešto prije ponoći, no ni jučer nam nije znala objasniti zašto je i kako taj dokument dospio u javnost baš sad.
Ne želi veličanje ustaštva
- Ne znam kako je taj dokument baš sad dospio u javnost, ali vidjela sam objavu u ponedjeljak nešto prije ponoći na jednom portalu. Ujutro mi je inbox bio pretrpan pozitivnim komentarima, a mobitel zatrpan pozivima. Bleiburški vod mi je zahtjev za donacijom slao dva puta. Prvi put im nisam odgovorila, a na drugi zahtjev odgovorila sam baš po svojem guštu - objasnila je Marković. Na takav odgovor, kaže, potaklo ju je stanje u državi i sve glasnije veličanje ustaštva.
- Drago mi je da postoji veliki dio naših građana koji su moderni i proeuropski orijentirani, ali oni su tihi. Ovaj drugi, manjinski dio je glasniji i čini se da je dominantan, ali drago mi je da nije - rekla je Marković koja kao gradonačelnica Supetra iza sebe ima sjajne rezultate. Grad je preuzela 2013. godine s golemim dugovima i proračunskim manjkom, a danas bilježi proračunski suficit i brojne projekte koji su korak do realizacije.
- Obrnuli smo situaciju i od grada slučaja postali grad primjer. Čeka nas 33 milijuna kuna u europskim projektima, dobili smo 18 milijuna kuna za vatrogasni dom, širimo kapacitete vrtića i škola te uživam gledati kako grad ide naprijed - zaključila je Marković te dodala da joj se nakon odgovora nitko iz Bleiburškog voda nije javio i da se ne namjerava prepucavati u javnost.
Magistra ekonomije
Ivana je imala 34 godine kad je postala gradonačelnica Supetra. Od 13. godine pomagala je ocu u trgovini te, kako kaže, naučila da jedino rad, rješavanje problema i zajedničko komuniciranje donose rezultate, a sve ostalo je kratkoročno.
- Preuzimanje odgovornosti znači donošenje lijepih, ali i onih manje ugodnih odluka. Sretna sam što imam odlične suradnike, kojima je, kao i meni, cilj ići naprijed i razvijati grad - kaže Marković, koja je u Splitu završila diplomski studij na Ekonomskom fakultetu i postala magistra ekonomije.
Po stjecanju diplome radila je kao financijski rukovoditelj u Autotransu Brač. Od 2006. do početka mandata gradonačelnice 2013. radila je u gradskoj tvrtki Komunalno društvo kao rukovoditelj financijskog i računovodstvenog sektora. Ivana Marković je gradonačelnica Supetra u drugom mandatu, a prije dvije godine na izborima je pobijedila već u prvom krugu, osvojivši 61,14 posto glasova.
Počasni Bleiburški vod: Našli smo rješenje za komemoraciju
Povodom obilježavanja 74. obljetnice Bleiburške tragedije 18. svibnja 2019. na Bleiburškom polju u Austriji priopćenjem se oglasio Počasni bleiburški vod (PBV), vezano uz uskraćivanje dozvole Hrvatskoj biskupskoj konferenciji (HBK) za održavanjem mise na Lojbaškom polju pored Bleiburga.
Pozivaju Hrvate iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i drugih zemalja da dođu na Bleiburg te tako podrže uspomenu na žrtve, no istovremeno apeliraju na posjetitelje da se ‘pridržavaju svih normi ponašanja na vjerskom skupu, zakona i propisa austrijske države’, te njihovih uputa koje će na vrijeme objaviti.